درباره گروه درمان چاقی باراکا

دوست گرامیم

سلام؛

دکتر مجتبی نیک پور هستم ، مدیر گروه درمان چاقی باراکا. متولد 1346 یزد .سال 71 وارد دانشکده پزشکی شدم.

از وقتی که به خاطر دارم مباحث مربوط به علوم انسانی را هم در هر فرصتی  در کنار تحصیلات رسمیم دنبال کرده ام.درسال 79 با مدرک دکترای حرفه ای فارغ التحصیل شدم. همزمان با شروع طرح درمانیم در شهر ورامین متوجه شدم درصد بالایی از مردم این شهرستان چاق هستند و بسیاری از مشکلات آنها به اضافه وزنشان مربوط است . لاغر شدن آنها به طرز شگفت آوری باعث بهبودی بخش زیادی از علایم و مشکلاتشان می شد. به همین دلیل بتدریج عمده وقت من به ویزیت بیماران چاق گذشت و بعنوان درمانگر چاقی ولاغری شناخته شدم. 

پیچیدگی های این کار ،تجربیات تلخ وشیرین زیادی برایم بهمراه داشت. از خانمهایی که با موفقیت در کاهش وزن توانستند ازدواج کنند، بچه دار شوند و یا اعتماد بنفس از دست رفته شان را بدست بیاورند تا آنهایی که بخاطر بیزاری از وضعیت ظاهری و تلاش های غلط برای فرار از آن حتی جانشان را از دست دادند . تا سال 1398 به حداقل 22000 نفر برنامه غذایی و مشاوره انگیزشی برای کاهش وزن دادم. اغلب آنها لاغر شدند. اما درآن سال بود که به یک حقیقت تلخ پی بردم . بسیاری از کسانی که لاغر شان کرده بودم پس از مدتی دوباره چاق شده بودند. در واقع اصلا آنطور که تصور می کردم موفق نبودم .بعدها متوجه شدم این مشکل در فضای مدیریت وزن عمومیت دارد .

 یک جای کار اشکال داشت. بسیاری از آنها در زمینه های دیگر زندگی موفق بودند . در تحصیل ،اقتصاد ، امور اجتماعی ،پدر و مادر بودن ، پایبندی به عقاید ..... . چرا همه در این وادی می لغزیدند. دنبال جوابی قانع کننده بودم .دیگر اینکه بگوییم " ((ما که لاغرشان کردیم، مشکل خودشان است)) "راضیم نمی کرد. سال 85 سال تجدید نظر اساسی در نگاهم به چاقی و لاغری بود . البته طی تمام این سالها بطور جدی مطالعه مباحث علوم انسانی را ادامه دادم . دوره های متعددی را در این زمینه گذراندم ، در حدااقل 400 مدرسه به دعوت آموزش و پرورش برای دانش آموزان و اولیا سخنرانی کردم و برای ارگانها و سازمانها کارگاه برگزار نمودم . اگر وقتی هم آزاد می شد به مشاوره میگذشت. تلفیق آموخته هایم از شرکت در گردهمایی های انجمن جهانی NA (معتادین گمنام)وOA (پر خورهای گمنام)، یکسال مشاوره در زندان معتادین ، آموخته های علوم انسانی طی این سالها، تجربه مشاوره های تغذیه و دوسال تحصیل دررشته تغذیه ورزشی در IOC انگلستان ، مبنای شکل گیری روش جدیدمان شد و بدین ترتیب گروه باراکا متولد شد . باراکا به معنی برکت.

از آن سال به بعد من و گروهم ایمان پیدا کرده ایم که یک انسان طبیعی می تواند حتی بدون برنامه غذایی هر چه خواست را سیر بخورد و متناسب زندگی کند.!! شاید باورش سخت باشد ولی بد نیست بدانید ما بعد از اینکه بدنمان سیر شده است به خوردن ادامه داده ایم و بهمین دلیل چاق شده ایم . بخاطر اینکه همچنان احساس گرسنگی می کردیم. البته این احساس گرسنگی کاملا واقعیست و به هیچ وجه فقط ذهنی نیست . پس چرا وقتی کالری کافی دریافت کرده ایم باز هم گرسنه ایم ؟!. جواب این سئوال می تواند رمز تناسب ما از هر سفره تا آخر عمر باشد .دوره درمان چاقی باراکا حاوی نکاتی بدیع و خلاقانه است که کمتر به آن پرداخته شده است.

برنامه ی حاضر ما دو قسمت دارد :

1- بخش لاغر شدن .

باراکا هیچ لیست غذایی ندارد. شعار باراکا این است:

از هر سفره، هرچه دلت می خواهد را یک شکم سیر بخور و خوش اندام بمان. "سیر خوش تراش" به عنوان شعار و نماد باراکا تلقی می شود. البته در مواردی که کاهش وزن سریعتر مد نظر باشد بطور موقت به داوطلبین، لیست های کوتاه مدت داده می شود. (شامل لیست های عمومی یا لیستهای آزاد از سفره ی خانواده . با وجودیکه سفره ی این برنامه خیلی انعطاف پذیر و فراوان است در صورتیکه پس از مدتی مراجعه کننده احساس خستگی کند یا با وجود رعایت بدنش برای کاهش مقاومت نشان دهد ، مراحل بعدی کاهش وزن شروع خواهد شد .با وجود موفقیت چشمگیر این روش در کاهش وزن مراجعین مان( تا 80 کیلو کاهش) این بخش فقط شامل 30% از درمان باراکا میباشد.                                         

 

2) بخش لاغر ماندن.

70% خدمات برنامه مربوط به این قسمت است .در واقع به همین دلیل ما خودمان را یک "کمپ درمان چاقی " می دانیم .جالب است که بدانید این بخش برنامه با (( جشن خوردن)) آغاز می شود. در جشن آغازین این برنامه مراجعین با شیرینی تر ، بستنی سنتی با خامه ، نوشابه ، میوه، چیپس و پفک، خشکبارها،... پذیرایی می شوند.

تا سال 85 رکورد کاهش وزن در برنامه ما با لیست های دقیق غذایی ، 41 کیلوگرم بود که متاسفانه 30کیلوگرم آن دوباره برگشت. امروز ما 80 کیلو گرم کاهش وزن را بنام خودمان ثبت کرده ایم درحالیکه شعار برنامه این شده: ترازوها راجمع کنید و هر چه می خواهید نوش جان کنید . هر روز بیش از پیش امیدوار می شویم که بتوانیم با روش بدیع مان، لذت خوردن و تناسب اندام را بطور همزمان به مراجعین باراکا هدیه کنیم و زندگی شادتری را برای هموطنان بیشتری فراهم کنیم . در واقع ما یک گروه درمان چاقی هستیم نه یک گروه صرفا لاغری. ما معتقدیم : یکبار برای همیشه.

  ممنون که مطالب را مطالعه کردید. بامید دیدار

سوابق من :

  • پزشک خانواده
  • دو سال تحصیل تغذیه ورزشی در کمیته بین المللی المپیک (IOC )   انگلستان ( جزو معتبر ترین مراکز تغذیه ورزشی در جهان)
  • پزشک تیم از فدراسیون پزشکی ورزشی.                 
  • پیکر سنج سطح یکISAK از کمیته ملی المپیک.
  • کارشناس ارشد روانشناسی
  • مدرس مباحث کودک و خانواده.                                                                      
  • مدرس کارگاههای آموزشی و ضمن خدمت برای مشاورین آموزش و پرورش و مدیران آن.
  • از سال 83 تا به امروز بطور مستمر با عناوین ذیل کارگاه آموزشی برگزار میکنیم.

درکنار کارگاههای بدیع و نوآورانه باراکا برای درمان دایمی  و ئوآورانه چاقی ( بهمن 99 ورودی های 571 باراکا دوره 3 ماهه شان را شروع می کنند)برخی از دیگرعناوین کارگاههای باراکاعبارتند از :

"چگونه با فرزندم رفتار کنم /"چگونه با فرزندم بازی کنم / کودک متعادل ( هوش های 8 گانه) / کودک و تفکر اقتصادی / خیانت به همسر /   مدیریت آسیب های طلاق/ بازدارنده ها و مجوزهای من / چرامی دانیم ولی نمی توانیم /جنبه های مختلف انرژی زن / تفاوتهای زن و مرد / اعتماد بنفس و خود باوری / بحران از دست دادن / آشنایی با بلوغ /  مدیریت خشم   /   روانشناسی رنج / اعتماد به همه ، اطمینان به بعضی/   منبع امنیت /   پرسشهای جنسی فرزندم / مراحل رشد کودک انسان / اضطراب دانش آموزان / فلسفه ی تعلیم و تربیت کودکان / مراحل مختلف روابط انسانی / مشکلات ما و بچه های امروز /   بی انگیزگی ، تنبلی و شلختگی دانش آموزان / بچه های ساده ، بچه های صادق !! /  خودآگاهی / ذهن / کودک، والد، بالغ / اعتیاد نوجوانان / دوستی دختر و پسر / قرارهای عاشقانه /کودک موفق در اقتصاد/ پرورش سخت کوشی تحصیلی در فرزندم/توان نه گفتن / زن کامل /راز بخشیدن / راز اعتماد بنفس / شگفت زندگی /  تنهایی /خوب و بد ، درست و غلط / سوء تفاهمی بنام موفقیت/ نوجوانی و جوانی/ آینده / بی حوصلگی /  .....