درباره موسسه برکت اراده کامیاب ( باراکا) با محوریت درمان چاقی

مجتبی نیک پور هستم .پزشک، روانشناس و مدیر گروه درمان چاقی باراکا. متولد ۱۳۴۶هستم.از سال ٧٩ بعنوان پزشک،فعالیت درمانیم را شروع کردم اما از سال٨١ با توفیق در کاهش وزن مراجعین چاقم،بتدریج به عنوان درمانگر چاقی شناخته شدم .اما سال٨۶ به این حقیقت پی بردم که بسیاری از مراجعین لاغری، پس از مدتی دوباره چاق شده بودند. در واقع اصلا آنطور که تصور می کردم موفق نبودم .البته گزارش ها هم نشان می داد که این مشکل در فضای مدیریت وزن جهانی عمومیت دارد .

علاقمند شدم دلیل این ناکامی گسترده را بدانم. چرا بسیاری از افرادی که درگیر اضافه وزن یا چاقی هستند ممکن است در سایر زمینه های زندگی شان موفق باشند مثلا در تحصیل ،اقتصاد ، امور اجتماعی ،فرزند پروری ، پایبندی به عقاید ..... . اما در مدیریت ماندگار وزن ، ناکام هستند.
به دنبال جوابی قانع کننده بودم .دیگر اینکه بگویم " من که لاغرشان کردم، پس مشکل،خودشان هستند "راضیم نمی کرد. سال ۸۶سال تجدید نظر اساسی در نگاهم به درمان چاقی و بود .
البته طی تمام این سالها،بعنوان علاقه شخصی، همچنان به مطالعه مباحث علوم انسانی مشغول بودم، در دوره های آموزشی شرکت می کردم، در درمدارس برای دانش آموزان و اولیا سخنرانی داشتم و برای سازمانها کارگاه برگزار می کردم . دوسال هم در در IOC انگلستان تغذیه ورزش خواندم.
همه اینها در کنار تجربیات ارزنده کار با مراجعین، مبنای شکل گیری روش جدیدمان شد و بدین ترتیب گروه درمان چاقی باراکا متولد شد . باراکا به معنی برکت.

من و گروهم ایمان پیدا کرده ایم که یک انسان طبیعی می تواند بدون چاق شدن، از خوراکیهای مورد علاقه اش بخورد، و سیر هم بشود! شاید در ابتدا باورش کمی سخت باشد ولی یادآوری می کنم که ما بعد از سیر شدن، به خوردنمان ادامه داده ایم و صرفا بهمین دلیل چاق شده ایم نه بخاطر غذاخوردن یا سیرشدن.
اما چرا وقتی سیر هستیم یا بدنمان کالری کافی دریافت کرده باز هم میل به خوردن داریم و یا ممکن است پرخوری کنیم؟!. چرا وقتی به سختی وزنمان را کم می کنیم و مزایای زیادی از آن می بریم اما در اغلب مواقع ، نهایتا دستاورد لاغریمان را به راحتی از دست می دهیم.
پاسخ سئوالهایی از این قبیل جانمایه دوره درمان چاقی ماست.
.دوره درمان چاقی باراکا حاوی نکاتی بدیع و خلاقانه ای در حوزه درمان چاقی ست که کمتر به آن پرداخته شده است.

برنامه ی حاضر ما دو قسمت دارد :
۱- بخش لاغر شدن .
باراکا هیچ لیست غذایی ندارد. شعار باراکا این است:
از هر سفره، هرچه دلت می خواهد را یک شکم سیر بخور و خوش اندام بمان. "سیر خوش تراش" به عنوان شعار و نماد باراکا تلقی می شود. باوجود موفقیت چشمگیر این روش در کاهش وزن مراجعین( تا ۸۰ کیلوگرم کاهش ) مقوله کاهش وزن، فقط ۳۰% از برنامه را به خود اختصاص داده است.
۲) بخش لاغر ماندن.
۷۰% خدمات برنامه مربوط به این قسمت است .در واقع به همین دلیل ما خودمان را یک "گروه و خانواده درمان چاقی "می دانیم .جالب است که بدانید این بخش برنامه با «جشن خوردن»آغاز می شود. در جشن آغازین این برنامه مراجعین با شیرینی تر ، بستنی سنتی با خامه ، نوشابه ، میوه، چیپس و پفک، خشکبارها،... پذیرایی می شوند.
پس از آموزش مفاهیم ضروری در آغاز دوره، شرکت کنندگان تحت پوشش گروه حمایت قرار می گیرند.حامیان، شرکت کنندگان دوره های گذشته باراکا هستند که خودشان در برنامه وزن کم کرده اند و علاوه بر آن برای حمایت از شرکت کنندگان جدید، آموزش جداگانه دیده اند.
هر شرکت کننده باراکا، یک حامی مخصوص به خود دارد.

هر روز بیش از پیش امیدوار می شویم که بتوانیم با روش بدیع مان، لذت خوردن و تناسب اندام را بطور همزمان به مراجعین باراکا هدیه کنیم و زندگی شادتری را برای انسانهای بیشتری فراهم کنیم .
سال٩٧ با ورود آقای دکتر محمدمهدی شمسایی، استاد دانشگاه و هیئت علمی مرکز سلامت معنوی دانشگاه ایران فصل جدیدی از مطالعات خودمان را در حوزه درمان چاقی آغاز کردیم و مبانی نظری روش درمان چاقی مان را تدوین کردیم. سال١٣٩٩پروتکل درمان چاقی گروهمان را ثبت کردیم و برای آن کداخلاق دریافت نمودیم.بارکا عمدتا رویکرد رفتارگرایانه به درمان چاقی دارد.

ممنون که مطالب را مطالعه کردید. بامید دیدار.

 

 درکنار کارگاههای بدیع و نوآورانه باراکا برای درمان دایمی و ئوآورانه چاقی ( خرداد 1400  ورودی های 574 باراکا دوره 3 ماهه شان را شروع می کنند)برخی از دیگرعناوین کارگاههای باراکاعبارتند از :

"چگونه با فرزندم رفتار کنم /"چگونه با فرزندم بازی کنم / کودک متعادل ( هوش های ۸ گانه) / کودک و تفکر اقتصادی / خیانت به همسر /   مدیریت آسیب های طلاق/ بازدارنده ها و مجوزهای من / چرامی دانیم ولی نمی توانیم /جنبه های مختلف انرژی زن / تفاوتهای زن و مرد / اعتماد بنفس و خود باوری / بحران از دست دادن / آشنایی با بلوغ /  مدیریت خشم   /   روانشناسی رنج / اعتماد به همه ، اطمینان به بعضی/   منبع امنیت /   پرسشهای جنسی فرزندم / مراحل رشد کودک انسان / اضطراب دانش آموزان / فلسفه ی تعلیم و تربیت کودکان / مراحل مختلف روابط انسانی / مشکلات ما و بچه های امروز /   بی انگیزگی ، تنبلی و شلختگی دانش آموزان / بچه های ساده ، بچه های صادق !! /  خودآگاهی / ذهن / کودک، والد، بالغ / اعتیاد نوجوانان / دوستی دختر و پسر / قرارهای عاشقانه /کودک موفق در اقتصاد/ پرورش سخت کوشی تحصیلی در فرزندم/توان نه گفتن / زن کامل /راز بخشیدن / راز اعتماد بنفس / شگفت زندگی /  تنهایی /خوب و بد ، درست و غلط / سوء تفاهمی بنام موفقیت/ نوجوانی و جوانی/ آینده / بی حوصلگی /  .....