چاقی و دیابت نوع 2 در کودکان -اپیدمیولوژی و درمان

شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکان طی دهه های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است ، در حالی که حدود یک سوم از کودکان در ایالات متحده در حال حاضر دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. اضافه وزن در اوایل کودکی خطر ابتلا به چاقی بعدی را افزایش می دهد. شواهدی برای اثربخشی درمان رفتاری مبتنی بر خانواده برای کنترل وزن و بهبود پیامدهای سلامت وجود دارد. خطرات سلامتی مربوط به چاقی ، از جمله سندرم متابولیک ، ثبت شده است. همچنین در سالهای اخیر شیوع دیابت نوع 2 (T2D) در بین جوانان با چاقی و سابقه خانوادگی T2D در حال افزایش است. درآمد پایین تر و وضعیت اقلیت قومی در جوانان با چاقی و T2D همراه است. اکثر جوانان مبتلا به T2D به کنترل گلیسمی بهینه دست نمی یابند و برای عوارض بعدی سلامت در معرض خطر هستند. چاقی و T2D مسائل بهداشتی قابل توجهی را با هزینه های بالقوه شخصی و اجتماعی نشان می دهد. تحقیقاتی در زمینه جلوگیری از چاقی و T2D در بین جوانان ضروری است.

طی چند دهه گذشته ، افزایش چشمگیر در میزان اضافه وزن و چاقی در کودکان در ایالات متحده ، و همچنین در بسیاری از کشورها در سراسر جهان مشاهده شده است. اگرچه علت این پدیده چند فاکتوری است ، اما تأثیرات رفتاری و محیطی نقش بسزایی دارند. به طور مشابه ، نرخ T2D به همراه افزایش شیوع چاقی به طرز چشمگیری افزایش یافته است ، و در بیشتر موارد جوانان مبتلا به T2D چاقی برجسته است. کودکان خانواده های با درآمد پایین و اقلیت های قومی در معرض خطر ابتلا به چاقی و T2D قرار دارند. كودكان چاق شواهد عوامل خطرزايي متابوليك را افزايش داده اند ، و افراد با سابقه خانوادگي T2D بيشترين خطر را براي ابتلا به T2D نشان مي دهند. چاقی و T2D باعث افزایش خطر ابتلا به اختلالات مختلف سلامتی می شوند و این امر باعث کاهش امید به زندگی می شود. علاوه بر این ، چاقی و T2D در جوانان با افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی ، اختلالات خوردن و کاهش کیفیت زندگی همراه است و با رفتارهای سبک زندگی و فعالیتهای بدنی ناسالم همراه است.

 

از این رو چاقی و T2D از نظر تأثیرات منفی شخصی بر سلامتی و هزینه های جامعه از طریق افزایش مصرف مراقبت های بهداشتی در طول زمان ، مسائل بهداشتی بسیار مهمی را نشان می دهند. درمان های موثر برای کودکان چاق وجود دارد ، اما یک مسئله مهم نحوه دستیابی به جمعیت کودکان دارای اضافه وزن و چاقی است. مداخلات بالینی در فرد شامل برنامه های رفتاری مبتنی بر خانواده ممکن است مؤثر باشد ، اما اکثر خانواده هایی که به فرزندان خود نیاز به معالجه دارند ، بعید است که برنامه های جامع درمانی مبتنی بر شواهد را دریافت کنند. برنامه های مبتنی بر اینترنت با کاهش وزن و حفظ وزن موفقیت آمیز بوده و پتانسیل بیشتری برای افزایش دسترسی مداخلات مؤثر به جمعیت دارند. در موارد چاقی مرض از روشهای بستری و جراحی استفاده شده است اما برای اثبات ایمنی و اثرات طولانی مدت آنها تحقیقات بیشتری لازم است. برخی از داروهای کاهش وزن ارزیابی شده است ، اما کار بیشتری در این زمینه لازم است. شناسایی و معالجه كودكان دارای اضافه وزن در مكاتب مدرسه ، مانند برنامه های پیشگیری از چاقی كه به بچه ها در مدرسه تحویل داده می شود ، نوید دارد. از آنجا که درمان چاقی فقط در حد متوسط ​​مؤثر است ، پیشگیری از چاقی در اوایل کودکی یکی از اولویت های اصلی برای تحقیقات آینده است. در این زمینه رویکردهای بهداشت عمومی و سیاستگذاری نوید بخش هستند.

تشخیص T2D در کودکان و نوجوانان در دو دهه گذشته در ایالات متحده به طور قابل توجهی افزایش یافته است و همچنین شیوع آن در سراسر جهان به ویژه در میان برخی اقلیت های قومی افزایش یافته است. تحقیقات نشان می دهد که جوانان مبتلا به T2D به احتمال زیاد عوارض جدی مربوط به دیابت را در بزرگسالی نسبتاً زودرس به وجود می آورند ، و این باعث کاهش امید به زندگی می شود. حتی در جوانی که مبتلا به T2D است ، ممکن است علائم اولیه عوارض سلامتی میکرو عروقی و ماکرووواسکولار وجود داشته باشد. سابقه خانوادگی T2D در بین جوانان با T2D بسیار شایع است ، و تحقیقات نشان می دهد که عوامل خانواده تأثیر قابل توجهی در مدیریت T2D جوانان دارند. به عنوان مثال ، اعضای خانواده با شیوه زندگی رفتاری پرخطر ممکن است الگوی مناسبی برای مصرف رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی را ارائه ندهند. جای تعجب نیست که ، جوانان مبتلا به T2D به احتمال زیاد عادتهای سبک زندگی و فعالیتهای بدنی غیر بهداشتی دارند.

 

عوامل روانشناختی همچنین نقش مهمی در مدیریت T2D دارند ، زیرا مطالعات نشان می دهد که چنین جوانی در معرض خطر افسردگی ، خوردن زیاد و کاهش کیفیت زندگی قرار دارند. پزشکان از مشکلات عمده در مراقبت های بالینی از T2D در جوانان ، از جمله شیوه زندگی رفتاری پرخطر ، مشکلات روانی ، کاهش انگیزه بیمار و موانع فرهنگی گزارش می دهند. دستورالعمل های اجماع برای درمان T2D در جوانان وجود دارد ، با تأکید بر اهمیت مراقبت های تیمی بین رشته ای یکپارچه از جمله متخصصان بهداشت رفتاری. با این حال ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که بیشتر جوانان مبتلا به T2D به کنترل گلیسمی بهینه دست پیدا نمی کنند ، اضافه وزن دارند و اغلب در معالجه پزشکی باقی نمی مانند. سازمان های ملی و بین المللی مانند انجمن دیابت آمریکا و جامعه بین المللی دیابت کودکان و نوجوانان توصیه می کنند که پزشکان ، پرستاران ، متخصصان تغذیه و متخصصان بهداشت روانی و رفتاری در تیم های بین رشته ای همکاری کنند تا به طور موثر جوانان در T2D کمک کنند.

با توجه به این واقعیت که جوانان مبتلا به T2D در معرض خطر زیادی برای ایجاد عوارض بهداشتی مرتبط با دیابت هستند ، شناسایی رویکردهای درمانی و درمانی مؤثر بر رفتار همچنان یک اولویت است. تحقیقات بیشتری لازم است تا درک شود که چگونه عوامل روانشناختی و روانی بر پیوستگی رژیم از جمله مصرف دارو و نظارت بر قند خون و همچنین تلاش برای کاهش وزن ، حضور در مراجعه به بیماران سرپایی و همچنین کنترل گلیسمی تأثیر دارند. مطالعات بیشتر همچنین باید به منظور بهبود مدیریت دیابت و کیفیت زندگی به درمان اختلالات روانشناختی بپردازد.

 

با توجه به خطرات اساسی در سلامتی مرتبط با کنترل ضعیف T2D در جوانان ، برنامه ها باید کودکان پرخطر ، از جمله اضافه وزن ، جوانان اقلیت قومی با سابقه خانوادگی T2D را غربالگری کنند. درمان های کنترل وزن مبتنی بر شواهد که ممکن است خطر T2D را کاهش دهد باید روی این کودکان پرخطر متمرکز شود. تحقیقات با تمرکز بر پیشگیری از ابتلا به T2D در کودکان و نوجوانان همچنان از اهمیت بالایی برای بهداشت عمومی برخوردار است.

 

زیبامرادی - کارشناسگروه درمان چاقی باراکا

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه