نقش کوآنزیم Q10 در اوتیسم

اوتیسم اختلالی است که معمولا در اوایل کودکی مشخص میشود. با تاخیر در مهارت های کلامی و زبانی، نقص در روابط اجتماعی و ارتباطات کلامی و غیر کلامی و انجام فعالیت های تکراری و قالبی و محدود تشخیص داده میشود. آنتی اکسیدان ها و استرس اکسیداتیو می توانند در مکانیسم های پاتوبیوشیمیایی اختلالات طیف اوتیسم (ASD) نقش داشته باشند.
غلظت سرمی CoQ10 و استرس اکسیداتیو می تواند به عنوان نشانگرهای زیستی مرتبط در کمک به بهبود اوتیسم استفاده شود.
کوآنزیم Q10 که "یوبی کوئینون" هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط محققان در سال ۱۹۵۷ از میتوکندری گاو جدا شد. نام آن از کلمه "Ubiquitous" به معنای "حاضر در همه جا" گرفته شده است. کوآنزیم Q10 ترکیبی محلول در چربی است و این کوآنزیم در تولید ATP (سوخت سلول) نقش اساسی دارد.
تحقیقات نشان میدهد، درمان حمایتی با CoQ10 پس از سه ماه با دوز روزانه ͯ 30 میلی گرم استرس اکسیداتیو را در کودکان مبتلا به اوتیسم بهبود میبخشد. بر اساس نتایج ، دوزهای بالای(۶۰ میلی گرم در روز) CoQ10 می تواند مشکلات گوارشی و اختلالات خواب را در کودکان مبتلا به اوتیسم با افزایش CoQ10 سرم بهبود بخشد.


ترجمه: رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا


Reference: Coenzyme Q10 supplementation reduces oxidative stress and decreases antioxidant enzyme activity in children with autism spectrum disorders
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165178117317869?via%3Dihub#!

 
 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه