نقش تغذیه در بیماری پارکینسون

در بیماران مبتلا به پارکینسون کاهش انتقال دوپامین رخ میدهد ،به این معنی که از یک سو عدم ترشح دوپامین و از سوی دیگر افزایش میزان استیل کولین اتفاق می افتد.

از علل ابتلا به پارکینسون میتوان به استرس اکسیداتیو – مواجهه با سموم و آفت کش ها - استعمال سیگار – سابقه فامیلی و جهش ژنی اشاره کرد.

دارو درمانی و رژیم غذایی مرتبط با آن ،به علت تداخلات دارویی و غذایی زیاد در این بیماران، بسیار حائز اهمیت میباشد.

رژیم غذایی تنظیم شده بایستی در جهت حفظ توده عضلانی بیمار باشد به همراه توجه ویژه به مصرف داروهای ضدانعقادی که رژیم غذایی را تحت تاثیر قرار میدهد. رژیم مورد تایید رژیم ضد التهاب مدیترانی ای میباشد . که تاکید ویژه به مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای دریایی و مواد غذایی ضد التهاب مانند رزوراترول(انگور قرمز) – کورکومین(زردچوبه) – امگا3 و منابع غذایی ویتامین D3 دارد.

پروتئین (حیوانی) مصرفی روزانه با داروی Levo Dopa  تداخل دارد و به همین علت بایستی حین مصرف این دارو، مصرف پروتئین حیوانی در آن وعده محدود گردد ، با توجه به اینکه Ldopa در وعده صبحانه یا بعضا نهار مصرف میگردد ،کافیست تنها در این دو وعده محدودیت پروتئین حیوانی صورت گیرد و پروتئین مصرفی در وعده شام میل شود. پروتئین های حیوانی شامل : شیر و لبنیات – تخم مرغ – گوشت قرمز و سفید و ماکیان میباشد. جهت جایگزینی پروتئین در وعده صبح و ظهر میشود از مغزها – حبوبات – سویا استفاده کرد.

توجه شود که این بیماران بایستی از مصرف باقالا خودداری کنند و مصرف فیبر و مایعات را در طول روز افزایش دهند ،از آنجایی که داروهای مصرفی باعث ایجاد یبوست میگردد و اکثر این بیماران در سنین بالا هستند و مستعد یبوست اند و همینطور احساس تشنگی ممکن است کاهش یافته باشد و همین باعث کاهش دریافت آب و مایعات میگردد، حتما به مایعات دریافتی توجه ویژه شود.

از تداخلات تغذیه ای در پارکینسون میتوان به تداخل ویتامین B6 و Ldopa اشاره کرد، که حتما بایستی بین مصرفشان فاصله باشد و همزمان میل نشوند. از آنجایی که مکمل یاری با ویتامین B6 در این بیماران الزامیست حتما این نکته لحاظ گردد.

ویتامین های مهم در پارکینسون شامل  ویتامین D3 میباشد که نباید سطح خونی آن کمتر از 40-50 نانوگرم در میلی لیتر باشد. ویتامین های بعدی عبارتند از B12 – B9 – B6 و ویتامین C  است.

و در آخر اینکه بیماران مبتلا به پارکینسون نباید بی حرکت باشند و حتما فعالیت بدنی سبک روزانه انجام دهند. مانند : پیاده روی سبک – شنا – نرمش و کشش روزانه

 

تهیه و تنظیم : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

منابع:

اصول تغذیه و رژیم درمانی کراوس،علوم تغذیه مدرن

Journal of the American dietetic association

( ASCN ) the American society for clinical nutrition،   the journal of nutrition education and behavio 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه