غذاهایی که تصور میشود مانع کاهش وزن میشوند

◄سیب زمینی

سیب زمینی از دسته مواد غذایی دارای بالاترین نمایه گلایسمیک کنند (زمان لازم برای افزایش قند خون)  می باشد ،اما نحوه طبخ آن مهم است: طبخ آب پز آن باعث می شود تا افت قند خون زودتر اتفاق بیافتد و زود گرسنه شوید، اما طبخ به صورت سرخ کرده به علت نمایه گلایسمی پایین تر و همراهی با روغن هضم کندتری داشته و سیری طولانی به دنبال دارد. سیب زمینی فاقد گلوتن است و حاوی پتاسیمی بیشتر از موز میباشد، همچنین منبع خوبی از ویتامین B6 و ویتامین C است.

◄آجیل

ممکن است مغزها چربی و کالری بالایی داشته باشند ، اما برای کاهش وزن مجبور نیستید از مصرف آنها خودداری کنید. در حقیقت ، مطالعات می گویند زنانی که 50 گرم آجیل دو بار یا بیشتر در هفته می خورند ،تقریباً 25٪ کمتر از زنانی که از مصرف آجیل پرهیز میکنند چاق می شوند.

◄قهوه

محققان بر این عقیده اند که کافئین موجود در قهوه باعث میشود کمتر احساس گرسنگی کنید و کالری بیشتری بسوزانید. اما افزودن شکر و خامه می تواند از این خاصیت قهوه بکاهد و زمینه ای برای افزایش وزن باشد.

◄برنج

رژیم غذایی شامل غلات سبوس دار ، مانند رژیم های حاوی نان کامل ، برنج قهوه ای و حبوبات، در واقع می تواند به شما در حفظ وزن سالم بدن کمک کند. علاوه بر فیبر که باعث احساس سیری می شود ، ویتامین های B1 و B6 ، منیزیم ، سلنیوم ، فسفر و منگنز نیز از طریق ای مواد غذایی دریافت خواهید کرد.

◄شکلات

شکلات تلخ مملو از آنتی اکسیدان است و مطالعات نشان می دهد که ضمن کنترل احساس گرسنگی ، به کار انسولین در بدن کمک می کند و این باعث می شود که یک شیرینی ایده آل برای کنار گذاشتن تنقلات پرشکر میباشد.

◄شیر کامل

شیر کم چربی بنوشید تا لاغر شود؟ عجیب به نظر می رسد. مطالعات نشان می دهد مصرف یک لیوان شیر کامل باعث افزایش وزن نمی شود و حتی ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. این مسئله می تواند به این دلیل باشد که چربی موجود در شیر به همراه پروتئین سیری طولانی تری را به دنبال دارد.

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

The American Journal of Clinical Nutrition: “Relation between changes in intakes of dietary fiber and grain products and changes in weight and development of obesity among middle-aged people.” Medically Reviewed on 01/26/2021 www.webmed.com

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه