خطاهایی که می توانند بر وزن شما تأثیر بگذارند..

اگر شلوار جین مورد علاقه شما اندازه تان نیست ، عدد ترازو استپ کرده و وزن شما کاهش نمیابد ، این احتمال وجود دارد که یکی از این اشتباهات کاهش وزن را مرتکب می شوید.

◄ تکیه بر رژیم های تصادفی

وقتی به علتی تصمیم میگیرید یک کاهش وزن سریع 10 کیلوگرمی داشته باشید ، به رژیم های غذایی تصادفی روی می آورید. برنامه غذایی که شاید چیزی جز گریپ فروت یا سوپ کلم در هر روز نداشته باشد. شما کالری روزانه خود را به کمتر از 1000 می رسانید و مطمئناً وزن زیادی از دست می دهید. اما وقتی کالری کمی مصرف میکنید به دنبال آن، متابولیسم خود را هم به شدت کاهش میدهید. پس از اتمام رژیم ، بدن شما سوخت و ساز کندی خواهد داشت و معمولاً دوباره به وزن اولیه خود بازمیگردید.

◄حذف صبحانه

حذف صبحانه یک راه ساده برای کاهش کالری دریافتی به نظر می رسد ، اما می تواند شما را در طول روز گرسنه کند. این موضوع ممکن است منجر به خوردن میان وعده های ناخواسته(ریزه خواری) در محل کار و خوردن یک وعده غذایی پرکالری در وعده ناهار شود که نتیجه آن افزایش وزن خواهد بود. اما صبحانه های سرشار از پروتئین و فیبر می توانند گرسنگی را در طول روز مهار کنند. در واقع ، مطالعات نشان می دهد افرادی که هر روز صبح صبحانه با پروتئین کافی می خورند ، احتمال بیشتری دارد که وزن خود را حفظ کنند.

◄ ریزه خواری نکنید

در حالی که میان وعده های بدون فکر می تواند دور کمرتان را افزایش دهد ، میان وعده های دقیق می تواند برعکس عمل کند. افرادی که چندین وعده غذایی کوچک و میان وعده در روز می خورند ، احتمال بیشتری دارد که گرسنگی را کنترل کرده و وزن خود را کاهش دهند. خوردن میان وعده به متابولیسم بدن شما در سطح بالا کمک می کند ، به خصوص اگر میان وعده ها سرشار از پروتئین باشند. خوردن چند آجیل یک انتخاب خوب است و تحقیقات نشان می دهد افرادی که از آجیل استفاده می کنند لاغرتر از کسانی هستند که مصرف نمی کنند.

◄ مواد غذایی با چربی کم

محصولات کم چرب می توانند نقش مهمی در رژیم غذایی شما داشته باشند. فقط به یاد داشته باشید که کم چربی با کالری کم یکسان نیست ! اگر بشقاب خود را با کیک کم چرب پر کنید ، ممکن است کالری بیشتری بخورید تا زمانی که یک برش کوچکتر از کیک معمولی داشته باشید. بهترین راه برای اطلاع از میزان چربی ، قند و کالری دریافتی این است که برچسب تغذیه ای روی مواد غذایی را بررسی کنید.

◄ خوردن کالری های نادیده گرفته شده

هنگام شمارش کالری ، بسیاری از ما تمایل داریم از نوشیدنی های خود غافل شویم. این یک اشتباه بزرگ است وقتی در نظر بگیرید که برخی از قهوه ها و دمنوش های شیرین شده بیش از 400 کالری دارند یا حتی کالری موجود در آب میوه های طبیعی و نوشابه ها می توانند به سرعت باعث افزایش وزن شوند.

◄ نوشیدن آب بسیار کم

این یکی از رایج ترین اشتباهات رژیم غذایی است. آب برای سوزاندن کالری ضروری است. اگر بدن خود را دچار کم آبی کنید ، متابولیسم شما کاهش میابد و این به معنی کاهش وزن کندتر است. بنابراین سعی کنید به هر وعده غذایی و میان وعده یک لیوان آب اضافه کنید.

◄ حذف لبنیات

شیر ، پنیر و بستنی پرچرب برای بسیاری از رژیم گیران ممنوع است ، اما کنار گذاشتن غذاهای لبنی ممکن است مضر باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد بدن وقتی کلسیم کافی دریافت می کند ، چربی بیشتری می سوزاند و در صورت کمبود کلسیم ، چربی بیشتری تولید می کند. به نظر می رسد مکمل های کلسیم فواید یکسانی ندارند ، بنابراین لبنیات مطمئن تر از دریافت مکمل های کلسیم هستند.

◄ تعیین اهداف غیرواقعی

اگر به خود بگویید هفته اول 20 کیلو وزن کم می کنید ، احتمالاً خود را برای شکست آماده کرده اید. اگر بدانید که نمی توانید این کار را انجام دهید ، ممکن است هرگز رژیم غذایی خود را شروع نکنید. یک هدف واقع بینانه برای رژیم غذایی موفق ضروری است. اگر مطمئن نیستید که هدف شما چیست ، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.      

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

Reviewed by Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD on June 01, 2020

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-mistakes

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه