بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا) چیست؟

دو نوع از بی اشتهایی وجود دارد:  یک نوع با نوع دیگری از اختلال در خوردن به نام bulimia مرتبط است ، که با "استفراغ و پاکسازی" مشخص می شود. فرد می خورد و بعد از عمد استفراغ می کند. زیرگروه دیگر بی اشتهایی عصبی است که با محدودیت شدید مواد غذایی و کالری تجلی می یابد .

بی اشتهایی عصبی (به فرانسوی: Anorexie mentale ) نوعی اختلال روانی در غذا خوردن است که می تواند عواقب مهلکی به همراه داشته باشد. افرادی که از بی اشتهایی رنج می برند مقادیر بسیار محدود غذایی را مصرف می کنند که منجر به گرسنگی می شود. سرانجام آنها می توانند به طور خطرناکی لاغر و دچار سوء تغذیه شوند - با این حال هنوز هم خود را فردی دارای اضافه وزن می دانند. غالباً ، افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی آنقدر دچار سوء تغذیه می شوند که مجبور به بستری در بیمارستان هستند. این اختلال در خانم ها نمود بیشتری دارد.

بی اشتهایی عصبی با علائمی چون خوردن مقدار بسیار کم غذا با کالری بسیار اندک، قطع شدن قاعدگی، فشار خون پایین، کمبود چربی در بدن، زردی و رنگ پریدگی پوست، افسردگی، ضعف ماهیچه های قلبی و یا ایست قلبی بروز می‌یابد و در صورت عدم ارجاع به متخصصین برای آغاز پروسه درمان به بیماری‌های قلبی و دیگر بیمارهای مرگ بار خواهد انجامید.

بی اشتهایی عصبی معمولاً در دوران بلوغ بروز می کند. این افراد مصرف غذای خود را تا حدی محدود میکنند که ، منجر به کاهش وزن بدن به میزان قابل توجهی می شوند که همراه با ترس شدید از افزایش وزن و نگرانی بیش از حد از افزایش وزن یا شکل بدن هستند.

فرد مبتلا به بی اشتهایی در مورد مواد غذایی و وزن وسواس پیدا می کند. ممکن است او آیین های خوردنی خاصی ایجاد کند ، از جمله امتناع از خوردن در مقابل سایر افراد یا ترتیب کردن غذا بر روی بشقاب به ترتیب خاص. به نظر می رسد بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی به مواد غذایی اهمیت زیادی می دهند. آنها ممکن است کتابهای آشپزی را جمع آوری کرده و وعده های غذایی شفاف را برای دوستان و خانواده های خود تهیه کنند - اما به آنها ملحق نمی شوند. غالباً آنها یک رژیم غذایی فشرده را نیز حفظ می کنند.

درمان بی اشتهایی چیست؟

جهت درمان بی اشتهایی عصبی ابتدا باید مشکلات روحی و جسمی را برطرف کرد. تیم درمانی باید شامل یک مشاور روانشناس و یک پزشک مراقبت های اولیه و یک مشاور تغذیه و رژیم درمانی باشد.

در برابر وسوسه‌ی وزن کردن و نگاه کردن خود در آینه مقاومت کنند. این اقدام فقط عادت‌های بد را تقویت می‌کند. به برنامه‌ی درمانی خود متعهد بمانند. از جلسات درمانی خود غافل نشوند و به برنامه غذایی خود پایبند باشند؛ حتی اگر رعایت آن آسان نیست.

درمان موفقیت آمیز معمولاً شامل مراقبت مداوم پزشکی ، درمان منظم ، مشاوره تغذیه ای و گاهی اوقات دارو است. اگرچه بعضی از داروهای ضدافسردگی گاهی برای درمان بی اشتهایی استفاده می شود ، اما همیشه مؤثر نیستند و هیچ دارویی توسط FDA برای درمان آن تأیید نشده است.

پزشکان و مشاوران تغذیه باید به پوکی استخوان ، میزان الکترولیت در خون و عملکرد قلب توجه کنند. روانشناسان و سایر انواع متخصصان بهداشت روان می توانند به فرد كمك كنند كه افكار و رفتارهای خود مخرب خود را رها كند و چشم انداز مثبت تری اتخاذ كند. درمان معمولاً موفقیت آمیز است ، اما یک شبه درمان صورت نمی گیرد.

 

Reference: WebMD Medical Reference Reviewed by Joseph Goldberg, MD on February 11, 2017

 

مترجم : رویا آحادی وند – کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی – گروه درمان چاقی باراکا

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه