5 ماده مغذی موثر در سلامت روان

آنتی اکسیدان ها

رادیکال آزاد در ایجاد اختلالات خلقی مانند افسردگی نقش مهمی دارد. آنتی اکسیدان ها اثر رادیکال های آزاد را خنثی می کنند. و با کاهش آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو ، می توانید سلامت روان را بهبود ببخشند. به همین جهت توصیه میگردد از میوه و سبزیجات بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید تا کمتر دچار افسردگی و اختلالات خلق و خو شوید.

ویتامین D

بر اساس تحقیقات مشخص شده است ویتامین D میتواند بر سلامت مغز ، تعادل هورمونی و عملکرد عضلات تأثیر داشته باشد. می توانید مقداری ویتامین دی را از تابش نور خورشید روی پوست بدن دریافت کنید اما این میزان کافی نیست، منابع غذایی شامل ماهی های چرب ، زرده تخم مرغ ، شیر غنی شده و شیرهای غیر لبنی از سایر منابع ویتامین دی هستند.

فیبر

غذاهای سرشار از فیبر در سلامت روده ، که یک عامل تعیین کننده در سلامت روان است ، نقش مهمی دارند. روده در روند ترشح هورمون ها در ارتباط مستقیم با مغز است، در نتیجه بر سلامت روانی تأثیر گذار است. فیبرها و پربیوتیک ها که در اصل باکتری های مفید موجود در دستگاه گوارش هستند در سلامت روده بسیار تاثیرگذارند و باعث تعادل مطلوب فلور روده میشوند. به طور کلی می توانید با خوردن سبزیجات بیشتر ، غلات سبوس دار ، حبوبات ، آجیل و دانه ها، فیبر بیشتری را وارد رژیم غذایی خود کنید.

زینک

این ماده معدنی در صد ها فرآیند بیولوژیکی بدن نقش دارد. تصور می شود این عنصر در تنظیم پاسخ مغز به استرس اهمیت ویژه ای دارد. کمبود روی همچنین می تواند منجر به افسردگی، تغییر در شناخت و توانایی یادگیری شود. بهترین راه برای بدست آوردن روی بیشتر در رژیم غذایی شما ، مصرف مرغ ، صدف ، گوشت قرمز ، لوبیا ، آجیل و غلات کامل است.

فولیک اسید

سطح پایین فولیک اسید با نقص هنگام تولد همراه است، بنابراین از آن به عنوان یک ماده مغذی برای بارداری یاد می شود. اما فولیک اسید برای حمایت از عملکرد شناختی بسیار مهم است و سطح پایین آن هم با افسردگی و اضطراب همراه است. همچنین شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به فولیک اسید کم ممکن است به بعضی از داروهای رایج مانند داروهای ضد افسردگی پاسخ ندهند.

 

ترجمه: رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه  گروه درمان چاقی باراکا

Reference: 10 Nutrients to Boost Mental Health and Cognition BY JULIA MALACOFF AUGUST 26, 2019 https://blog.myfitnesspal.com/

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه