گفتگوی مجله سیب سبز با  دکتر نیک پور

آشنایی با یک روش عجیب و خلاقانه درمان دایمی چاقی
گروه باراکا را معرفی کنید و بگویید چرادر زمینه درمان چاقی، گروهتان را کم نظیر میدانید؟!
سال81 هسته اولیه گروه درمان چاقی باراکا در مطب من شکل گرفت. ما، همچون دیگر گروههای تغذیه،فقط برکاهش وزن مراجعین تمرکز داشتیم اما اغلب آنهادوباره چاق شدند. دریافتیم که روشهای شایع رژیم محور به تغییرات اساسی نیاز دارند. متوجه شدیم دوباره چاق شدن، نشانه ضعف اراده فرد چاق نیست بلکه به دلیل کمبودهای روش لاغر شدن اوست. نتایج عالی گروهدرمان چاقی باراکا،حاصل بازبینی چندین ساله ما در همین کمبودهای شایع است. در روش امروزمان، هیچ کاری به غذای شرکت کننده گان یا کالری روزانه اشان نداریم.به عنوان مثال درضیافتهای شام که هر فصل یکبار برای گردهمایی اعضاءگزار می شود، با برنج ،چلوکباب نوشابه و منوی معمول همان رستوران، پذیرایی می کنیم. یکی از کارگاههای حمایتی باراکا را "جشن خوردن" نامیده ایم.شرکت کنندگان با شیرینی تر، بستنی سنتی با خامه، نوشابه، چیپس و پفک،میوه ، مغزیجات و از این قبیل،پذیرایی می شوند.در واقع با خوراکیهایی که فکر می کنند چاقشان کرده است پذیرایی می کنیم.مقدار مجاز هیچکسی هم تعیین نمی شود.البته که اینها غذاهای سالمی نیستند اما شرکت کنندگان متوجه می شوند لزوما علت اصلی چاق شدنشان،کالری غذایی که می خورند نیست. در روش باراکا خود شرکت کننده هدف است نه غذای او. پس از سالها مطالعه و آزمون، شعار امروز باراکار این است: " از هر سفره ،هر خوراکی که می خواهی را یک شکم سیر بخور و متناسب باش."
کتاب کار گروه باراکا با عنوان"سیر خوش تراش" به چاپ رسیده که اشاره به همین توانایی دارد. با همین روش به ظاهر ساده و قابل فهم برای همه شرکت کنندگان،70 کیلو رکورد کاهش وزن داریم. می بینیم که اغلب تبلیغات گسترده ماهواره ای برکاهش وزن متمرکز هستند( مقوله پولساز) نه درمان چاقی.مدام حرف از دارو، لوسیون، گن و ساپورت ، دستگاه و نهایتا ، جراحی است.درحالیکه درمان چاقی اقدامی به مراتب پیشرفته تراز کاهش وزن است.فردی که چاقیش درمان شده قادر است همراه با سایر اعضای خانواده یک شکم سیر از غذای مورد علاقه اش بخورد و همیشه متناسب بماند.!!
درمان چاقی اشاره به تغییرات ضروری برای لاغر ماندن دارد.این تغییرات فقط جنبه ذهنی ندارند بلکه کاملا جسمی هم هستند .با یک عکس رنگی معده، قبل و بعد از برنامه ما، متوجه می‌شوید که معده شما چقدر نسبت به قبل، جمع‌تر شده است( تقریبا همان احساسی که افراد پس از یک جراحی 20میلیونی معده ، دارند). همچنین با این روش، قندخون تان طی روز نوسان نرمال خواهد داشت، پس کمتر دچار گرسنگی کاذب می شوید و هورمونهای سیری تان هم بطور طبیعی ترشح می شوند. اینها تغییرات بدنی هستند که شاهد آن خواهیم بود.

* دیگر ویژگی مهم گروه باراکا چیست!؟

یکی از دلایل شکستهای تکراری افراد چاق در زمینه مدیریت وزنشان ، تنهایی آنها در تلاش برای کاهش وزن است. بهمین دلیل هردوره50 نفری باراکا با حدود 25 حامی آموزش دیده حمایت می شود. البته برای ورودی های دوره 514 که آخرین دوره سال 94 باراکا محسوب می شوند،تمهیدات ویژه نوروزی در نظر گرفته ایم تا در دید و بازدیدهای عید، تفاوتشان به چشم بیاید.
* ارایه ی "حمایت" ایده ی جالبی است. این یکی را هم لااقل در حوضه چاقی،کمتر شنیده بودم. میشود بفرمایید چه حمایتهایی دارید؟!
توضیح حمایت‌های ما در این فرصت کم نمی گنجد و البته جزییاتشان کمی سری هم هست(خنده). تمام سرویس های این 4 ماه جزو خدمات برنامه" درمان چاقی باراکا"هستند و بدون پرداخت هزینه اضافی ارایه می شوند. بدین ترتیب کسی بخاطر مسایل مالی از سرویس خاصی محروم نمی شود.
برای شرکت در معارفه رایگان باراکا ارسال عدد 15به سامانه مخابراتی02144966360 پیامک (SMS )کافی می باشد(این شماره، تلفن تماس گروه هم می باشد). در حال حاظر باراکا در دو شعبه غرب(صادقیه) و شمال( تجریش) تهران فعالیت دارد.حضورشهرستان در سال 95 و افتتاح سایت جهانی و ارایه مقالات تحقیقاتی از سال96 به بعد جزو برنامه هایمان است.

 

 

 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه