کاهش وزن میتواند کنترل دیابت را بهبود بخشد.

در اکتبر 2019 (اخبار HealthDay) - محققان انگلیسی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 خبرهای خوبی داشتند .

در حقیقت ، آنها دریافتند که از دست دادن فقط 10٪ از وزن بدن در طی 5 سال اول بیماری(دیابت) ، می تواند منجر به بهبود دیابت نوع 2 شود. این کاهش وزن برای کسی که وزن 70  کیلوگرم دارد  7 کیلوگرم خواهد بود.

محققان دریافتند که اهمیتی ندارد که این کیلوگرم ها با چه سرعتی کاهش می یابند ،مهم این است که در مسیر کاهش وزن باشید.

دکتر حاجیرا دامبا-میلر ، یک پزشک و مدرس بالینی در دانشکده پزشکی بالینی دانشگاه کمبریج ، گفت: "حتی مقادیر اندک کاهش وزن می تواند به شما در رسیدن به بهبودی کمک کند. داشتن رژیم های غذایی سخت و ورزش شدید لازم نیست."

وی افزود: دیابت نوع 2 ، دیگر نباید به عنوان یک بیماری مادام العمر تلقی شود. به گفته دکتر Dambha-Miller ، در صورت از دست دادن وزن و رسیدن به وزن نرمال ، اساساً این بیماری قابل درمان است.

محققان گفتند که دیابت نوع دو ، 400 میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است و به طور معمول یک بیماری مزمن و پیشرونده در نظر گرفته می شود. اما کاهش وزن قابل توجه از طریق رژیم های غذایی شدید (کمتر از 700 کالری در روز) تقریباً در 90٪ از مبتلایان به دیابت نوع 2 باعث بهبودی می شود اما تقریبا رعایت این رژیم ها به صورت طولانی مدت غیر ممکن است و آسیب های جبران ناپذیری همچون کاهش سطح متابولیسم ،آسیب های کلیوی و ... را به دنبال دارد.

طبق گزارش های جدید ، تمرینات فشرده ورزشی ، همراه با کاهش وزن متوسط ​​ 7٪ از وزن بدن یا کمتر ، در تنها  12٪ از افراد مورد مطالعه بهبود دیابت را به دنبال داشت .

محققان برای مطالعه جدید ، سلامت تقریبا 900 نفر را که به مدت 5 سال به دیابت نوع 2 مبتلا شده اند ، پیگیری کردند. شرکت کنندگان در این مطالعه ، در رده سنی 40 تا 69 سال ، اطلاعاتی در مورد وزن ، میزان فعالیت ، رژیم غذایی و مصرف الکل ارائه دادند.

در پیگیری های پنج ساله ، سی درصد از گروه بهبودی دیابت نوع 2 را تجربه کرده بودند. این یافته ها نشان داد ، افرادی که به کاهش 10٪  وزن رسیده بودند ، 77٪ بیشتر احتمال دارد که بعد از 5 سال در مسیر بهبودی دیابت قرار بگیرند.

با توجه به اینکه مداخله خاصی در مطالعه وجود نداشت، دکتر Dambha-Miller گفت: "این بدان معنی است که هیچ ورزش اجباری یا الزامات رژیمی وجود ندارد. همه شرکت کنندگان ما کارهای مختلفی انجام دادند اعم از بهبود سبک زندگی و سلامت غذایی به کمک مشاوران تغذیه و رژیم درمانی ، و هنوز هم موفق به کاهش وزن هستند و بهبود در دیابتشان مشاهده می گردد."

وی گفت كه متخصصان دقیقا نمی دانند كه از دست دادن وزن چه كمكی به درمان دیابت می كند ، اما آنها فرض می كنند كه با كاهش وزن ، سلول های بتا در لوزالمعده كه انسولین تولید می كنند دوباره شروع به كار می كنند. این بدان معنی است که بدن به جای اینکه اجازه دهد قند در خون باقی بماند ، می تواند به درستی از قند مواد غذایی استفاده کند.

دکتر برهان سئوم ، رئیس غدد درون ریز در مرکز پزشکی دیترویت و دانشگاه ایالتی وین در میشیگان ،  گفت: "افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند برای کاهش وزن تشویق شوند و مهم نیست چگونه به آن دست میابند، هر کاری را که برای آنها مناسب است انجام دهند. کنترل دیابت شما را سالم نگه می دارد ، انرژی بیشتری به شما می دهد و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید."

وی همچنین خاطرنشان کرد: هر مقدار کاهش وزن می تواند به بدن کمک کند بهتر از انسولین استفاده کند و به مدیریت دیابت کمک خواهد کرد.

این مطالعه اخیراً در مجله پزشکی دیابتی به صورت آنلاین منتشر شد.

 

مترجم : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، گروه درمان چاقی باراکا

 

SOURCES: Hajira Dambha-Miller, M.R.C.G.P., Ph.D., general practitioner and clinical lecturer, the University of Cambridge School of Clinical Medicine, United Kingdom; Berhane Seyoum, M.D., chief, endocrinology, Detroit Medical Center and Wayne State University, Detroit; Sept. 30, 2019,Diabetic Medicine, online

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه