کامبوچا

کومبوچا نوشیدنی ترش و شیرین و گازداری است که از چای تهیه می شود. بسیاری از افراد معتقدند که این نوشیدنی به تسکین یا جلوگیری از انواع مشکلات سلامتی ، از ریزش مو گرفته تا سرطان و ایدز کمک می کند. شواهد علمی کمی برای پشتیبانی از ادعاها وجود دارد ، اما برخی از عناصر نوشیدنی ممکن است برای شما مفید باشد.

کومبوچا نزدیک به 2000 سال است که وجود دارد. ابتدا این محصول در چین تولید و سپس به ژاپن و روسیه گسترش یافت. در اوایل قرن 20 در اروپا رواج یافت. فروشش در ایالات متحده به دلیل شهرت آن به عنوان یک نوشیدنی بهداشتی و انرژی  زادر حال افزایش است.

عناصر تشکیل دهنده ی  کامبوچا

مواد اساسی موجود در کامبوچا عبارتند از:مخمر ، شکر و چای سیاه . این ترکیب برای یک هفته یا بیشتر کنار گذاشته می شود. در طی آن زمان ، باکتریها و اسیدها و همچنین مقدار کمی الکل در نوشیدنی تشکیل می شود. این فرآیند به عنوان تخمیر شناخته می شود و شبیه نحوه نگهداری کلم به عنوان کلم ترش یا کیمچی یا تبدیل شیر به ماست است.

این باکتریها و اسیدها در بالای مایع یک غشای نازک تشکیل می دهند به نام SCOBY (کلونی همزیستی باکتریها و مخمر). برای تخمیر بیشتر کومبوچا می توانید از SCOBY استفاده کنید.

باکتری های کامبوچا شامل باکتری های اسید لاکتیک است که می تواند به عنوان پروبیوتیک عمل کند. کامبوچا همچنین حاوی دوز سالم ویتامین های گروه B است.

مزایای بهداشتی کامبوچا

طرفداران این نوشیدنی معتقدند که  به هضم شما کمک می کند ، سموم بدن را دفع می کند و انرژی شما را افزایش می دهد. همچنین گفته شده است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند ، به شما در کاهش وزن ، جلوگیری از فشار خون و بیماری های قلبی و جلوگیری از سرطان کمک می کند. اما شواهد زیادی برای تأیید این ادعاها وجود ندارد.

ادعا در مورد قدرت کومبوچا برای کمک به هضم از این واقعیت ناشی می شود که تخمیردر این نوشیدنی، باعث ایجاد پروبیوتیک ها می شود. پروبیوتیک ها به اسهال و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک می کنند و حتی ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنند.

وقتی کومبوچا از چای سبز درست می شود ، فواید آن را نیز افزایش می یابد. که شامل تولید ترکیبات فعال زیستی ، مانند پلی فنول ها است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر آسیب محافظت می کنند.

چای سبز همچنین ممکن است به شما در چربی سوزی کمک کند و شما را در برابر بیماری های قلبی محافظت کند. مطالعات انجام شده روی حیوانات نشان می دهد که این نوشیدنی ، از جمله مواردی است که  میزان کلسترول و قند خون را کاهش می دهد. اما تحقیقات نشان نداده است که تأثیرات یکسانی در افراد داشته باشد.

خطرات احتمالی کمبوچا

مراحل تهیه کومبوچا به شما اجازه می دهد باکتری ها در مایعی که می خواهید بنوشید رشد کنند. بسیاری از باکتری ها پروبیوتیک در نظر گرفته می شوند ، اما اگر به درستی آماده نشود ، ممکن است باکتری های مضر یا کپک را رشد دهید.

از اواسط دهه 1990 ، موارد زیادی از بیماری و حداقل یک مرگ در افرادی که کومبوچا می نوشند گزارش شده است. بیماری ها شامل مشکلات کبدی ، اسیدوز لاکتیک (تجمع اسید لاکتیک در بدن) ، واکنش های آلرژیک و حالت تهوع بودند.

گروه تحقیقاتی غیر انتفاعی Consumer Reports توصیه می کند که از نوشیدن آن خودداری کنید زیرا خطر آلودگی و اثبات کمی از مزایای آن است.

اما FDA می گوید کومبوچا در صورت تهیه مناسب بی خطر است. اگر آن را در خانه درست می کنید ، کارشناسان توصیه می کنند از ظروف شیشه ای ، استیل ضد زنگ یا پلاستیک استفاده کنید.دقت کنید همه چیز را از جمله تجهیزات و دستان خود بهداشتی نگه دارید.

(امروزه در ایران کارخانجات صنایع غذایی کامبوچا بدون الکل را تولید و عرضه می کنند)

 

نجمه هوشمند - کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

 

منبع webMD

Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety: “A Review on Kombucha Tea -- Microbiology, Composition, Fermentation, Beneficial Effects, Toxicity, and Tea Fungus.”

 

BMC Complementary and Alternative Medicine: “Hypoglycemic and antilipidemic properties of kombucha tea in alloxan-induced diabetic rats.”

 

Food Microbiology: “Sequence-based analysis of the bacterial and fungal compositions of multiple kombucha (tea fungus) samples.”

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه