چربی قهوه ای ممکن است به سلامتی شما کمک کند، حتی اگر چاق باشید...

نوع خاصی از چربی بدن به محافظت در برابر مجموعه ای از بیماری های مزمن ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا کمک می کند. چربی قهوه ای با برداشت گلوکز از جریان خون ، گرما تولید می کند. شایان ذکر است که چربی سفید ذخیره کننده انرژی در بدن است. مدت ها تصور می شد که چربی قهوه ای تأثیر چندانی بر سلامت انسان ندارد زیرا ذخایر چربی قهوه ای بدن با افزایش سن کاهش می یابد. اما اکنون تحقیقات نشان می دهد ،بزرگسالانی که در بدن خود بافت چربی قهوه ای فعال دارند ، بسیار کمتر از همسالان خود از انواع بیماری های مزمن رنج می برند. علاوه بر این ، محققان اخیراً در مجله Nature Medicine گزارش دادند ، این اثر محافظتی ناشی از چربی قهوه ای در بدن ،حتی در صورت تحمل وزن اضافی در فرد نیز اتفاق میافتد.

 به عنوان مثال ، به خوبی شناخته شده است كه دیابت نوع 2 بیشتر در افراد دارای اضافه وزن و چاقی دیده می شود ، اما آنچه مشاهده شد این بود كه حتی افراد چاقی كه چربی قهوه ای دارند ، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها نسبت به افراد چاق بدون چربی قهوه ای به مراتب كمتر است. تصور می شود چربی قهوه ای پاسخی تکاملی به هوای سرد است و به تولید گرما به جهت حفظ دمای مرکز بدن کمک می کند.

چربی قهوه ای در لایه ای از چربی در زیر پوست یافت می شود ، به طور معمول در ناحیه پایین سر و در امتداد شانه ها و سپس پایین ستون فقرات گسترش می یابد . تقریباً 10٪ افراد چربی قهوه ای فعال دارند. سرما ، ورزش و کافئین فعالیت چربی قهوه ای را افزایش می دهد و میزان آن در زنان بیشتر از مردان است و با افزایش سن و افزایش وزن میزان چربی قهوه ای کاهش می یابد. در مطالعات اخیر ارتباط جدیدی بین بافت چربی قهوه ای و سطح سلامت کلی بهتر در افراد ، بدون توجه به وزن کشف شد. به عنوان مثال ، افرادی که چربی قهوه ای فعال دارند ، سطح کلسترول و قند خون کنترل شده تری دارند. همچنین احتمال ابتلای آنها به کلسترول بالا ، بیماری عروق کرونر ، نارسایی احتقانی قلب ، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 کمتر است.

ترجمه رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

Reference: دکترپاول کوهن - انستیتوی ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی طب طبیعت ، 4 ژانویه 2021 ، آنلاین

https://www.webmd.com/diet/news/20210111/calorie-burning-brown-fat-could-help-keep-you-healthy-even-if-youre-obese#1 By Dennis Thompson -HealthDay Reporter

 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه