چرا آب خوردن برای شما مفید است؟

پزشکان و متخصین تغذیه همواره درباره اهمیت هیدراتاسیون بدن صحبت می کنند. زیرا سلول ها، بافت ها و اندام های مختلف در بدن برای انجام فرآیندهای اساسی به آب نیاز دارند.

"ملینا مالانی" می گوید: آب بخش قابل توجهی از همه مایعات بدن را تشکیل می دهد، و نقش های حیاتی زیادی مانند: انتقال مواد مغذی، کمک به دفع سموم، انعطاف پذیری اندام ها، حفظ رطوبت مفاصل و بافت ها را در بدن ایفا می کند.

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی اعلام کرده است، بطور متوسط بدن انسان تنها 3 الی 4 روز بدون آب می تواند به فعالیت خود ادامه دهد و از آنجاییکه بیش از 50 درصد وزن بدن را آب تشکیل داده است، هیدراته بودن بدن بیش از یک ضرورت اساسی است. جالب است بدانید هیدراته بودن بدن همه جنبه های شناختی، روحی و حتی وزن بدنتان را بهبود می بخشد و همچنین می تواند منجر به افزایش سطح انرژی بدن گردد.

چه مقدار آب باید در طول یک روز بخوریم؟!

محققان معتقدند هیچگونه روش محاسبه دقیقی جهت تعیین میزان آب مورد نیاز روزانه در بدن وجود ندارد. و عوامل زیادی مانند: ارتفاع، آب و هوا، سطح فعالیت، رژیم غذایی، تاریخچه پزشکی شخص بر میزان آب مورد نیاز بدن تاثیر می گذارند.

بعنوان مثال اگر شما رژیم غذایی با فیبر بالا داشته باشید، بدن شما به مایعات بیشتری نیاز دارد. توصیه متخصصین تغذیه توجه به افزایش مصرف آب در طول روز است. همچنین باید درنظر گرفت تاکید بر مصرف هشت لیوان آب، قانون سرسختانه ای نمی باشد ولی می تواند بعنوان میانگین نیاز در نظر گرفته شود.

آب ساده نیاز بدن جهت هیدراته شدن را تامین می کند. باید در نظر گرفت سایر مایعات مصرفی نیز به تأمین بخشی از آب مورد نیاز بدن کمک می کنند، اما نمی توانند جایگزین آب ساده شوند.

20 درصد از نیاز بدن به آب، از طریق مصرف مواد غذایی با محتوی آب زیاد مانند هندوانه تأمین می شود.

چطور متوجه شویم به اندازه کافی آب خورده ایم؟!

 پیشنهاد مرکز تحقیقات تغذیه IFIC تعیین ساعات مشخصی از روز برای آشامیدن آب است. همچنین احساس تشنگی همیشه یکی از شاخص های قابل اعتماد از نیاز بدن به مایعات می باشد.

یکی دیگر از روش های مفید، طعم دار کردن آب است که به شما کمک می کند تا میزان بیشتری مایعات مصرف کنید. بعنوان مثال می توانید از برش های لیمو، خیار، برگ نعنا  و ... برای طعم دار کردن آب استفاده کنید.

 

 

راحله رضئی

کارشناس ارشد تغذیه گروه باراکا

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه