نوشابه های انرژی زا

 

یکی از بهترین راه ها برای بهبود انرژی و تقویت عملکرد ذهنی و جسمی عرضه نوشابه های انرژی زا به بازار عرضه شدند ولی به دلیل مواد تشکیل دهنده آنها ، نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی احتمالی توسط آنها وجود دارد ، به خصوص هنگامی که در مقادیر بالا مصرف شوند.

این مقاله عوارض جانبی احتمالی نوشابه های انرژی زا را بررسی می کند ، از جمله اینکه آیا نوشیدن زیاد آن می تواند زندگی را تهدید کند؟

این نوشابه ها حاوی کافئین و همچنین سایر ترکیبات تقویت کننده انرژی ، از جمله چندین ویتامین B و تورین است . ترکیبات اضافی شامل شکر ، آب گازدار ، جوش شیرین ، اسید سیتریک ، کربنات منیزیم ، گلوکورونولاکتون و رنگها و طعم دهنده های مصنوعی میباشد. ویتامین های گروه B از جمله تیامین (B1) ، ریبوفلاوین (B2) ، نیاسینB3)) و B6 و B12 میباشد. در نوشابه های انرژی زای بدون قند معمولا به جای قند از شیرین کننده های مصنوعی آسپارتام و acesulfame K استفاده میشود.

عوارض احتمالی نوشابه های انرژی زا :

■ نوشابه های انرژی زا می توانند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهند.

 فشار خون و ضربان قلب دو عملکرد مهم برای سلامت قلب هستند، زیرا افزایش سطح آنها با خطر پرفشاری خون و بیماری قلبی همراه است . چندین مطالعه در بزرگسالان سالم نشان داده است که نوشیدن یک قوطی 12 اونسی (355 میلی لیتر) ردبول به طور قابل توجهی فشار خون و ضربان قلب را در عرض 90 دقیقه و حداکثر تا 24 ساعت پس از مصرف آن افزایش می دهد. تصور می شود که این افزایش در ضربان قلب و فشار خون به دلیل محتوای کافئین ردبول باشد ، زیرا یک قوطی بزرگ 12 اونسی (355 میلی لیتر) می تواند حاوی 108 میلی گرم کافئین باشد - تقریباً به میزان یک فنجان قهوه اسپرسو.

با این وجود ، بعید به نظر می رسد مصرف متوسط ​​و گاه به گاه نوشابه های انرژی زا در بزرگسالان سالم مشکلات قلبی جدی ایجاد کند. علاوه بر این ، نوشیدن نوشابه های انرژی زا می تواند سلامت قلب را تحدید کند و در افرادی که سابقه فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارند ، تهدید کننده زندگی باشد.

■ خطر دیابت نوع 2 را افزایش میدهند.

در حقیقت ، یک بررسی در بزرگسال نشان داد که نوشیدن 1-2 وعده در روز از نوشیدنی های انرژی زای شیرین شده با قند، با افزایش قابل توجه 26 درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است .

■ نوشابه های انرژی زا میتواند به دندان های شما آسیب برساند.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن نوشیدنی های اسیدی می تواند به مینای دندان آسیب برگشت ناپذیر برساند ، مینای دندان پوشش سخت خارجی دندانها است که به محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی کمک می کند . نوشابه های انرژی زا یک نوشیدنی اسیدی هستند، در نتیجه ، مصرف منظم آنها ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند.

■ نوشابه های انرژی زا بر سلامت کلیه تأثیر منفی میگذارند.

اگرچه نوشیدن کم نوشابه های انرژی زا بعید است اثرات جدی بر سلامت کلیه داشته باشد ، اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد آن ها می تواند سلامت کلیه ها را به خطر بیاندازد و ممکن است باعث کاهش عملکرد کلیه شود. علاوه بر این ، تحقیقات نشان دهنده ارتباط بین مصرف زیاد قند و افزایش خطر بیماری مزمن کلیه است .

◄ در آخر اینکه زنان باردار ، کودکان ، افراد دارای مشکلات قلبی و افراد حساس به کافئین باید از نوشیدن نوشابه های انرژی زا خودداری کنند. علاوه بر این ، از آنجا که نوشابه های انرژی زا سرشار از قند هستند و ارزش غذایی کمی دارند ، بهتر است از انتخاب گزینه های سالم برای تقویت سطح انرژی خود مانند قهوه یا چای بهره مند شوید.

 

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی گروه درمان چاقی باراکا

 

REFERENCE:www.healthline.com/nutrition/Written by Kelli McGrane, MS, RD on September 16, 2019 — Medically reviewed by Adda Bjarnadottir, MS, RDN (Ice)

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه