نقش ویتامین D در درمان ناباروری

ویتامین D در حال حاضر در بسیاری از زمینه های پزشکی مورد تحقیقات قرار میگیرد. با وجود این تأثیر آن بر سلامتی نامشخص است. در این مقاله مروری بر  تاثیرات مربوط به نقش کلسیتریول در فرآیندهای تولید مثل و اهمیت آن در ناباروری و مباحثی مانند : سندرم تخمدان پلی کیستیک ، ناباروری اندومتریوز ، ناباروری میوما ، ناباروری مردان ، ناتوانی تخمدان زودرس و تکنیکهای لقاح آزمایشگاهی است.

نتایج آخرین مقالات پژوهشی در این زمینه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. غلظت ویتامین D سرمی در زنان سالم در مقایسه با بیماران PCOS بیشتر است. مکمل ویتامین D باید به دلیل کنترل مقاومت به انسولین و نتایج حاصل از درمان ناباروری ، در طرح های درمان PCOS اعمال شود. توضیح مکانیسم فعالیت ویتامین D در بیماران مبتلا به PCOS نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. ویتامین D تأثیر مستقیمی بر تولید AMH دارد ، بنابراین باعث افزایش نگهداری طولانی تر ذخیره تخمدان در بیماران با غلظت بالاتر ویتامین D می شود. بروز میومهای رحمی در گروه دارای کمبود ویتامین D نسبت به گروه کنترل بسیار بالاتر ارزیابی شد.

بر اساس مشاهدات سطح سرمی ویتامین ها و املاح در افراد نابارور به میزان قابل توجهی پایین می باشد که اثرات سویی بر باروری آن ها می گذارد. کمبود ویتامینD با مقاومت به انسولین، چاقی و سندرم متابولیک مرتبط می باشد که تمامی موارد می توانند منجر به اختلال در تخمک گذاری و در نتیجه ناباروری می شوند. این ویتامین هم چنین موجب تنظیم قاعدگی، بهبود زنده ماندن و تحرک اسپرم می گردد به گونه ای که هر1ng/ml ویتامینD موجود در مایع فولیکولی سبب افزایش 6 درصدی میزان باروری می شود.

مترجم : رویا آحادی وند – کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی – گروه درمان چاقی باراکا

 

REFERENCE : Neuro Endocrinol Lett. 2013;34(8):756-62.

The role of vitamin D in impaired fertility treatment.

Grzechocinska B1, Dabrowski FA1, Cyganek A1, Wielgos M1.

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه