نشانه های دریافت ناکافی مواد مغذی

انتخاب نادرست مواد غذایی به مدت یک روز یا یک هفته آسیب زیادی نمی رساند. اما وقتی یک رژیم غذایی ضعیف بدن شما را برای مدت طولانی از مواد مغذی مورد نیاز بی بهره نگه دارد ، آسیب ها آغاز می شود. بیشتر این موارد را می توانید با مصرف غذاهای غنی از ماده مغذی از دست رفته ، یک مکمل یا هر دو معکوس کنید. همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش مو

از دست دادن روزانه حدود 100 رشته مو طبیعی است. اما اگر انبوهی از موها را روی بالش یا دوش خود مشاهده کردید ، ممکن است آهن کمی داشته باشید. تو تنها نیستی. این شایع ترین کمبود مواد مغذی در جهان است. پزشک می تواند برای بررسی یک آزمایش خون  انجام دهد. غذاهای غنی از آهن بیشتر بخورید ، مانند:

گوشت قرمز

گوشت پرندگان

اسفناج

لوبیا

کاشوبادام هندی

 

خستگی غیر قابل توضیح

وقتی سه عامل خواب ، استرس و بیماری – علت فرسودگی و احساس خستگی شما نیست ، وقت آن است که ویتامین D خود را بررسی کنید. این ویتامین بی نظیر است. بدن شما وقتی پوست شما در معرض آفتاب قرار می گیرد، بدن شما این ویتامین را می سازد اما منابع غذایی طبیعی آن گسترده نیست. اگر در معرض نور خورشید نیستید،منابع غذایی ویتامین دی را بیشتر مصرف کنید:

ماهی تن

ماهی سالمون

غذاهای غنی شده مانند شیر و غلات

یا با پزشک خود در مورد یک مکمل صحبت کنید.

 

سندرم سوزش دهان

 این وضعیت باعث می شود در لثه ها ، لب ها ، قسمت داخلی گونه و سقف دهان احساس سوزش کنید. یا ممکن است دهان شما خشک یا بی حس باشد. از عوامل این عارضه کمبود ویتامین های گروه B مانند فولات ، تیامین و B6 است. برای افزایش B6 در رژیم غذایی خود ، منابع آن را بیشتر بخورید:

لوبیا

موز

اسفناج

غلات غنی شده

 

پوست خشک

یکی از عملکردهای متعدد ویتامین A ،رشد و نگهداری بافت هایی است که در سطح بدن شما ، چه داخل و چه خارج وجود دارد. وقتی کمبود ویتامین A دارید ، ممکن است پوستی خشک و پوسته پوسته داشته باشید ، از جمله لب هایتان. برای دریافت بیشتر این ماده مغذی ، موارد زیر را بخورید:

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم پیچ

سبزیجات نارنجی مانند سیب زمینی شیرین و هویج

میوه هایی مانند پرتقال طالبی و زردآلو

ناخن قاشقی

هنگامی که بدن شما به آهن بیشتری احتیاج دارد ، ممکن است ناخن های شما نرم شده و از لبه انگشت شما خم شود و شکلی مانند قاشق ایجاد کند. این همچنین می تواند نشانه ای از هموکروماتوز باشد ، بیماری که باعث جذب بیش از حد آهن در بدن می شود. ناخن های شیرخواران ممکن است در ابتدا به این شکل باشد ، اما با افزایش سن این حالت از بین می رود. اگر این اتفاق برای شما افتاد ، برای یافتن علت و ازمایش به پزشک خود مراجعه کنید.

 

ترک در گوشه های دهان شما

این عارضه به صورت پوست خشک یا تحریک شده در یک گوشه از لب یا هر دو گوشه ی آن شروع می شود و می تواند به زخم های دردناک و خونریزی دهنده تبدیل شود. عوامل زیادی می توانند باعث این وضعیت شوند که به آن کلیت زاویه ای نیز گفته می شود. اگر این وضعیت با چرم کردن لب از بین نرود، می تواند نشانه کمبود آهن یا ویتامین های گروه B مانند ریبوفلاوین باشد. غذاهای غنی از ریبوفلاوین عبارتند از:

تخم مرغ

گوشت لخم - گوشت کم چربی

شیر

سبزیجات سبز مانند مارچوبه و کلم بروکلی

 

زبان متورم

زبان شما می تواند به شما بگوید که چه اتفاقی در بدن شما افتاده است.مثلا متورم شدن زبان با ظاهر صاف و براق که به این حالت گلوسیت نیز گفته می شود . این می تواند نشانه کمبود آهن یا کمبود اسید فولیک ، نیاسین ، ریبوفلاوین و B12 باشد. در این صورت ، ممکن است زبان شما نیز صدمه ببیند. برای دریافت B12 بیشتر ، موارد زیر را انتخاب کنید:

ماهی

گوشت

شیر

تخم مرغ

غلات غنی شده

 

اختلال خلق

کمبود مواد مغذی می تواند ذهن و همچنین بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. ویتامین B فولات ،که اسید فولیک نیز نامیده می شود ، به بدن شما کمک می کند سلول های قرمز خون تولید کند و مواد شیمیایی تنظیم کننده خواب و خلق و خوی شما را نیز بسازد. وقتی به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نمی کنید، ، ممکن است احساس فراموشی ، ضعف و بی حسی کنید (این بدان معنی است که انرژی و اشتیاق ندارید). منابع فولات شامل:

غلات غنی شده

نخود

مارچوبه

اسفناج

 

کبودی

کلاژن یکی از پروتئین های مهم بدن و باعث استحکام پوست است . اگر کمبود ویتامین سی داشته باشید در خطر کاهش تولید کلاژن هستید.

عوامل کمبود عبارتند از:

اختلال در خوردن داشته باشید

کم خوری به دلیل بیماری

سوء هاضمه

استعمال دخانیات

برای رفع کمبود باید روی مصرف میوه ها و سبزیجات تمرکز کنید ، به ویژه:

فلفل دلمه ای

مرکبات

گوجه فرنگی ها

کلم بروکلی

 

ترجمه : نجمه هوشمند کارشناس تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

منبع:

WebMD Feature Reviewed by Christine Mikstas, RD, LD on March 30, 2020

 

 

جهت مشاهده تمامی مقالات گروه درمان چاقی باراکا لطفا کلیک فرمایید.

 گروه درمان چاقی باراکا با روش نوین و بدیع به درمان چاقی هم میهنان عزیزمان پرداخته است ، جهت مشاهده ویدیو جلسه آشنایی کلیک فرمایید .

حتی می توانید گفتگو و مصاحله شرکت کنندگانی که در این راه موفق بودند را در گالری تصاویر ببنید، جهت مشاهده کلیک فرمایید. 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه