نشانه های بیش از حد آب نوشیدن

کارشناسان تغذیه به ما آموزش داده اند که نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح بدن ما کاملاً حیاتی است ، مگر اینکه بیش از حد نیاز بدن آب بنوشید. اگرچه بیشتر مردم به علائم کم‌آبی بدن توجه می‌کنند، اما هیدراتاسیون(پر نوشی)  بیش از حد هم میتواند به همان اندازه خطرناک باشد. نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به مسمومیت با آب شود که به عنوان هیپوناترمی نیز شناخته می شود و باعث کاهش سطح طبیعی سدیم در جریان خون می شود. در موارد شدید، مسمومیت با آب می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند تشنج، کما و در موارد نادر حتی مرگ شود.

نشانه های اینکه شما بیش از حد آب می‌نوشید:

◄هرگز بدون بطری آب از خانه بیرون نمی روید و مدام یک بطری در دست دارید

اگر تمام روز بطری آب خود را در اطراف خود نگه میدارید و بلافاصله پس از اتمام آن دوباره آن را پر کنید، ممکن است بیش از حد آب بنوشید. اضافه کردن مداوم آب به بدن می تواند منجر به کاهش سطح سدیم در خون شود که می تواند باعث احتباس آب در سلول های بدن گردد. به گفته تامارا هیو باتلر، دکترا، استاد علوم ورزشی در دانشگاه اوکلند در روچستر، MI، این موضوع می تواند به ویژه زمانی خطرناک شود که مغز شروع به احتباس آب کند.

◄در طول روز سردردهای ضربان دار دارید

سردرد می تواند نشانه هیدراتاسیون یا کم آبی بدن باشد. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید، غلظت نمک در خون کاهش می یابد و باعث می شود بدن متورم شود و افت فشارخون رخ دهد.

♦ نکته : وقتی غلظت نمک در خون کم باشد، سلول های بدن متورم می شوند. به این فکر کنید: وقتی بیش از حد آب می نوشید، مغز شما در واقع بزرگ می شود و به جمجمه فشار می آورد. این فشار اضافه می تواند باعث سردرد ضربان دار و مشکلات سلامتی جدی تری مانند اختلال مغزی و مشکل تنفسی شود.

◄شما حتی زمانی که تشنه نیستید آب می نوشید

بهترین راه برای دانستن اینکه آیا بدن شما واقعاً به آب بیشتری نیاز دارد این است که هوشیارانه به احساس تشنگی خود آگاه باشید. بدن ما برای مبارزه با کم‌آبی بسیار برنامه‌ریزی شده است، زیرا انسان همیشه با ترس از کمبود زندگی میکرده است، بنابراین همه این مکانیسم‌های داخلی را برای محافظت از جان خود در برابر آسیب های قحطی داریم.

◄ ادرارتان بی رنگ است

اگر مقدار مناسبی آب می نوشید، رنگ ادرار شما باید به رنگ کرمی تا زرد شفاف باشد. اگرچه اکثر مردم بر این باورند که ادرار شفاف سالم‌ترین علامت هیدراتاسیون است، اما داشتن ادرار بدون رنگدانه در واقع می‌تواند نشانه‌ای از نوشیدن بیش از حد آب باشد. برای اکثر افراد، هشت تا 10 لیوان آب در روز یک مقدار طبیعی در نظر گرفته می شود. این مقدار بسته به قد، وزن و الگوهای ورزشی فرد متفاوت است.

◄مکرر ادرار می کنید، از جمله در طول شب

اگر متوجه شدید که اغلب در نیمه شب از خواب بیدار می شوید تا از دستشویی استفاده کنید، یا بیش از ده بار در روز ادرار می کنید، ممکن است بیش از نیاز بدنتان آب مینوشید. علل دیگر عبارتند از مثانه بیش فعال و کافئین. (تکرر ادرار نیز می تواند نشانه دیابت بی مزه باشد.)

◄احساس تهوع دارید و ممکن است استفراغ کنید

علائم پرنوشی آب بسیار شبیه علائم کم آبی بدن است. وقتی بیش از حد آب می نوشید، کلیه های شما به نقطه ای می رسند که نمی توانند از شر مایعات اضافی خلاص شوند. که منجر به جمع شدن آب در بدن می شود که می تواند از جمله حالت تهوع، استفراغ، و اسهال را ایجاد کند.

عضلات شما احساس ضعف می کنند و به راحتی تمایل به گرفتگی دارند

داشتن بدنی سالم و با عملکرد کامل به تعادل بستگی دارد. وقتی بیش از حد آب می نوشید، سطح الکترولیت شما کاهش می یابد و از تعادل خارج میشود. سطوح پایین الکترولیتها می تواند باعث تعدادی از علائم ناخوشایند از جمله اسپاسم عضلانی و گرفتگی شود. شما می توانید با جایگزینی چند لیوان آب در روز با یک نوشیدنی الکترولیت دار(مانند آب میوه ها ، شیر گاو ، شیر بادام یا نارگیل)، از مشکلات عضلانی جلوگیری کنید .

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تعذیه گروه درمان چاقی باراکا

Reference : Medically reviewed by Michael Spertus, MD, on September 19, 2019

Originally Published: January 28, 2022

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه