متخصص قلب و عروق: مصرف نمک و چربی را حذف نکنید، محدود کنید

  دکتر منوچهر قارونی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است رژیم لاغری، روش خاص خودش را دارد؛ کمتر فرد چاقی است که در طول عمرش ‌بارها رژیم لاغری سخت نگرفته باشد و وزنی حدود 10 تا 15کیلوگرم کم نکرده باشد ولی طی 2سال نه‌تنها به وزن قبلی بلکه مقداری هم بیشتر برمی‌گردد.

او می گوید: لاغر شدن ساده است ولی نگهداری وزن در محدوده طبیعی مشکل. کاهش وزن ناگهانی که باعث شود به بیمار فشار بیاید و ظرف مدت یک ماه 5 یا 6کیلوگرم یا طی 2ماه بیشتر از 10کیلوگرم وزن کم كند، خطرناک است و نه‌تنها باعث ماندن در وزن طبیعی نمی‌شود بلکه باعث ریزش شدید مو و سنگ‌سازی در مجاری صفراوی و کلیه هم خواهدشد.

دکتر قارونی بهترین نوع رژیم کاهش وزن را  رژیمی می داند که فرد در طول زمان با کاهش چربی‌ها وزن خود را هر هفته 200یا 300گرم یا حداکثر نیم کیلوگرم کم کند و بتواند این وزن را نگه‌دارد. می گوید: رژیم‌های کاهش وزن ناگهانی باعث بی‌اشتهایی شدید، افسردگی و پریشانی‌خاطر می‌شوند و گاهی فرد مجبور می‌شود به روان‌پزشک مراجعه کند.

او درباره رژیم غذایی اصولی هم می گوید: در رژیم لاغری اصولی مصرف مواد انرژی‌زایی مانند چربی و قند باید به حداقل برسد و مواد پروتئینی و میوه و سبزی استفاده شود. نکته دیگر این است که نمک و چربی نباید به‌طور کلی حذف شوند بلکه مصرفشان را باید محدود كرد. در ضمن، توصیه می‌کنم برای طبخ غذا بیشتر از مایکروویو و ظرف‌هایی که بدون روغن می‌توان غذا را در آنها سرخ كرد، استفاده شود و غذاها به روش آبپز و کبابی طبخ شوند.

 منبع:سایت سلامت ایران

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه