فولیک اسید - فولات - ویتامین B۹
يكي از اين ويتامين‌ها كه در ساخت و حفظ سلامت سلول‌هاي خوني مؤثر مي‌باشد «اسيدفوليك» يا «فولات» نام دارد. اسيد فوليك (فولات) جزء ويتامين‌هاي گروه B بوده و محلول در آب مي‌باشد و يكي از ويتامين‌هائي است كه در شكل‌گيري سلول‌هاي خوني مؤثر بوده و در فرایند خونسازي در بدن نقش دارد. 
فولات (اسید فولیک) نسبت به نور و حرارت حساس مي‌باشد پس تا حد امكان از پخت طولاني مدت غذا خودداري كنيد، از غذاهاي آماده و فراوری شده كمتر استفاده كنيد و مواد غذائي را در معرض هوا و تابش نور خورشيد قرار ندهيد، چرا كه درصد زيادي از اين ويتامين در اين غذاها از بين مي‌رود.
بهتر است ویتامین B9 را از غذاهای کامل دریافت کنید. غذاهای حاوی فولات شامل غلات کامل ، مارچوبه ، آووکادو ، بروکسل و بروکلی و سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کاهو است. از آنجا که بسیاری از غذاهای روزمره حاوی اسید فولیک هستند ، کمبود آن غیر معمول است. وجود مقادیر کم فولات در خون می تواند باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. با ایجاد این وضعیت ، بدن گلبولهای قرمز بزرگی ایجاد می کند که به درستی کار نمی کنند. علائم شایع عبارتند از:
خستگی
سطح انرژی پایین
احساس سوزن سوزن شدن در بازوها ،دست ها ،پاها
زخمهای دهان
مشکلات بینایی
از دست دادن حافظه
اسید فولیک با سایر ویتامین های گروه B برای کنترل سطح یک اسید آمینه به نام هموسیستئین فعالیت می کند. داشتن مقادیر زیاد هموسیستئین در بدن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش دهد. مصرف کافی فولات در رژیم غذایی می تواند به کاهش خطر سکته قلبی کمک کند. همچنین برخی بیماریهای گوارشی مانند بیماری سلیاک می تواند مانع از جذب مناسب مواد مغذی برای بدن شود. این می تواند احتمال کمبود فولات را افزایش دهد. وابستگی به الکل نیز ممکن است این خطر را افزایش دهد.
بدن برای عملکرد طبیعی به فولات احتیاج دارد. بیشتر کودکان و بزرگسالان از طریق رژیم غذایی خود فولات کافی دریافت می کنند. برای به دست آوردن بهترین طیف مواد مغذی ، غذاهای متنوعی را انتخاب کنید. زنانی که قصد باردار شدن دارند یا در مراحل اولیه بارداری قرار دارند ، باید از مکمل اسید فولیک جهت پیشگیری از NTD نقص لوله عصبی در نوزادان استفاده کنند.

مترجم: رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ، گروه درمان چاقی باراکا

Reference:Medically reviewed by Thomas Dean Chiampas, PharmD, BCPS, AAHIVP — Written by Claire Sissons on December 11, 2019
 
 
 
 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه