فواید روغن زیتون برای سلامتی

روغن زیتون را از خرد کردن یا فشار دادن زیتون کامل و جمع آوری روغن ترشح شده به دست می آورید. در انواع ظروف می توانید برای نگهداری از روغن زیتون استفاده کنید. می توانید با آن غذا بپزید ، آن را روی نان ، ماکارونی یا سالاد بریزید ، یا از آن به عنوان روغن برای پخت غذا استفاده کنید. از همه بهتر اینکه ،روغن زیتون دارای یکسری مزایا درارتباط با سلامتی است.

 

انواع روغن زیتون

روغن زیتون در یکی از سه نوع  وجود دارد: فوق بکر ، بکر و تصفیه شده (سبک). آنها بر اساس مقدار پردازش قبل از بسته بندی و فروش، برچسب گذاری می شوند. روغن زیتون تصفیه شده بیشترین میزان فرآوری از بین این سه روغن رادارد.

 

کدام یک سالم ترین است؟

روغن زیتونی که حداقل فرآوری برای تولید آن انجام می شود روغن زیتون فوق بکر (EVOO) است. به همین دلیل ، مواد مغذی EVOO بیشتر از روغنهای زیتون بکر یا تصفیه شده است. به عنوان مثال ، این ماده غذایی حاوی مواد مغذی گیاهی سالم به نام فیتوکمیکال است که ممکن است به مبارزه با سرطان و بیماری های قلبی کمک کند. بنابراین برای بهره ی بیشتر از روغن زیتون ، به سمت EVOO بروید.

 

سلامت قلب

مطالعات بزرگ نشان داده است که وقتی در رژیم غذایی خود روغن زیتون بکر بیشتری دریافت می کنید ، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهید. ترکیبات فعال موجود در EVOO به پایین آوردن فشار خون کمک می کند و از تصلب شرایین جلوگیری می کند.

 

کاهش خطر سکته مغزی

جایگزینی چربی های کمتر سالم با روغن زیتون در دستورالعمل های شما ممکن است احتمال سکته مغزی را بیش از 40٪ کاهش دهد.

 

مبارزه با التهاب

التهاب در بدن شما منجر به بیماری های مزمن می شود. آنتی اکسیدان های خاصی در EVOO می توانند التهاب را در بدن شما کاهش دهند به همان روشی که داروهایی مانند ایبوپروفن این کار را انجام می دهند. اسید اولئیک موجود در روغن زیتون نیز ضد التهاب است.

 

منبع آنتی اکسیدانی

رادیکال های آزاد اتم های ناپایداری در بدن شما هستند که به سلول های شما آسیب می رسانند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند به جلوگیری یا کاهش سرعت آسیب کمک کنند. EVOO مملو از آنتی اکسیدان است که می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

 

تخریب باکتری های مضر

برخی از مواد مغذی موجود در روغن زیتون می توانند با باکتری های مضر مقابله کنند. هلیکوباکتر پیلوری باکتری معده است که می تواند باعث زخم و حتی سرطان شود. ترکیبات موجود در روغن زیتون به تخریب آن کمک می کند.

 

جلوگیری از سرطان

رژیم مدیترانه ای غذاهای گیاهی را نسبت به گوشت ترجیح می دهد و سرشار از روغن زیتون است. محققان دریافته اند که افرادی که به این روش غذا می خورند خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ ، رحم، پستان ، لوزالمعده و پروستات بسیار کمتر است.

 

تقویت مغز

پاداش دیگر رژیم سنگین مدیترانه ای حاوی روغن زیتون این است که می تواند مغز شما را تقویت کند. مطالعات نشان می دهد منویی که دارای روغن زیتون زیادی است می تواند به شما کمک کند بهتر فکر کنید ، درک کنید و به یاد بیاورید و حتی ممکن است به شما کمک کند تا بیماری آلزایمر را از خود دور کنید.

 

ترجمه: نجمه هوشمند کارشناس تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

 : منبع

 

WebMD Feature Reviewed by Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD on August 03, 2020

 

 

جهت مشاهده تمامی مقالات گروه درمان چاقی باراکا لطفا کلیک فرمایید.

 گروه درمان چاقی باراکا با روش نوین و بدیع به درمان چاقی هم میهنان عزیزمان پرداخته است ، جهت مشاهده ویدیو جلسه آشنایی کلیک فرمایید .

حتی می توانید گفتگو و مصاحله شرکت کنندگانی که در این راه موفق بودند را در گالری تصاویر ببنید، جهت مشاهده کلیک فرمایید. 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه