فواید جویدن بیشتر غذا

با توجه به مطالعه‌ای که در نشست سالانه انستیتوی فناوری‌گران مواد غذایی (IFT) و نمایشگاه مواد غذایی در شیکاگو انجام شد ، مشخص گردید جویدن بیشتر غذا می تواند به افراد در حفظ سطح انرژی بدن کمک کند.

در این تحقیق شرکت کنندگان باید جویدن بادام را انجام می دادند ، در حالی که میزان چربی مدفوع و انرژی از دست رفته آنهااندازه گیری می شد. شرکت کنندگان بادام را 10 بار ، 25 بار یا 40 بار جویدند. نتایج نشان داد که در شرکت کنندگانی که بادام را بیشتر جویدند ، ذرات کوچکتر با سرعت بیشتری وارد سیستم گوارشی می شوند.

دکتر ریچارد متس ، استاد مواد غذایی و تغذیه در دانشگاه پوردو ، توضیح می دهد:

"اندازه ذرات [بر] دستیابی به انرژی ، انرژی حاصل از غذای مصرفی ، تأثیر می گذارد. هرچه بیشتر مواد غذایی جویده شود ، انرژی غذا کمتر از بین می رود و بیشتر در بدن حفظ می شود."

دکتر متس می گوید هر فرد عادت جویدن مخصوص به خود را دارد و اگرچه این تغییر سخت است، اما باید در هنگام انتخاب مواد غذایی انرژی زا این موضوع مورد توجه قرار گیرد. وی ادامه داد: "اگر هدف این باشد که از خوردن مواد غذایی لذت ببرید و پروتئین آنرا دریافت کنید ، یک بادام کامل را به همان روشی که می خواهید میل کنید ، اما اگر علاقه دارید دریافت ویتامین E را به حداکثر برسانید و نهایت انرژی را از غذا  بدست آورید ، بادام خرد شده ، کره بادام یا روغن بادام انتخاب های بهتری هستند. "

دکتر متس می افزاید: فیبرمخلوطِ میوه ، سبزیجات و غلات کامل بالاترین منابع انرژی هستند. "وقتی رژیم غذایی شما پر فیبر باشد ، چربی بدن بیشتر کاهش میابد. بدین صورت که ، فیبر با اسیدهای چرب باند می شود تا منابع انرژی در بدن ایجاد شوند.(چربی ها به مصرف انرژی میرسند و در بدن ذخیره نمی شوند)."

در انتها دکتر متس می گوید: موارد زیادی وجود دارند که می توانند بر چگونگی انرژی ناشی از غذاهای گیاهی یا بر پایه گیاهی ، به ویژه غذاهای پر فیبر رژیم غذایی ، غلات و عصاره های گیاهی ، آجیل و دانه ها تأثیر بگذارد که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

 

مترجم : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه ،گروه درمان چاقی باراکا

Reference : The benefit of chewing your food more - By Honor Whiteman – Published Thursday 18 July 2013

www.medicalnewstoday.com

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه