روغن دانه سیاه؛ از درمان حساسیت ها  تا باروری مردان

-ترکیب ضد التهاب

روغن سیاه دانه هزاران سال است که برای دارو ، غذا و حتی لوازم آرایشی استفاده می شود. امروزه بسیاری از مردم به همان دلیلی که می خواهید آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنید ، به دنبال آن می روند: به امید این که التهاب را هدف قرار داده و آن را از بین ببرد. همچنین دارای موادی است که می تواند به محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک کند.

 

-آلرژی

در یک مطالعه کوچک ، افراد قطره های روغن سیاه دانه را برای درمان موارد خفیف ، متوسط ​​یا شدید رینیت آلرژیک و تب یونجه استفاده کردند. پس از 6 هفته ، بیش از 9 نفر از 10 نفر گفتند که عطسه ، خارش چشم ، گرفتگی بینی و سایر علائم آنها بهتر شده یا به طور کامل از بین رفته است. این در مورد 3 نفر از هر 10 نفر در گروهی که از روغن غذایی معمولی استفاده می کردند صادق بود. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. از پزشک خود بپرسید که آیا روغن سیاه دانه برای شرایط شما مناسب است یا خیر.

 

-آکنه

اگر کلئوپاترا جوش داشت ، احتمالاً روغن سیاه دانه را برای پاک شدن آنها مالیده بود. قرن ها است که از آن برای درمان بثورات پوستی ، پسوریازیس و التهاب پوست استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است به خوبی بنزوئیل برای آکنه عمل کند.

 

-مبارزه با سرطان

روغن سیاه دانه از دانه های درختچه گلدار Nigella sativa فشرده می شود. این گیاه مملو از تیموکینون است ، ترکیبی که ممکن است دارای قدرت مبارزه با سرطان باشد. در موش ها ، تومورها را کوچک کرده و رشد آنها را کند کرده و همچنین بافت را از آسیب اشعه محافظت می کند. اما ما برای اثبات اینکه آیا ممکن است به انسان کمک کند یا خیر ، به مدارک بیشتری نیاز داریم.

 

-ادویه کاری

دانه های N. sativa با نام سیاه دانه ، زیره سیاه ، سیاه و سفید و kalonji نامیده می شوند. می توانید از آنها یا روغن آنها مانند زیره یا پونه کوهی برای ادویه کاری ، ترشی و نان استفاده کنید.

 

-آسم

آسم زمانی رخ می دهد که مجاری تنفسی شما متورم شده و تنفس را سخت می کند. یک مطالعه خوب اما کوچک نشان داد که روغن سیاه دانه به کنترل علائم آسم بهتر از درمان های ساختگی کمک می کند. محققان فکر می کنند روزی می توان این روغن را به داروهای روتین آسم اضافه کرد.

 

-مزایای قلبی

در بسیاری از نقاط جهان ، دانه های سیاه دانه به عنوان داروی سنتی برای چاقی ، دیابت و فشار خون بالا استفاده می شود. در برخی از مطالعات کوچک ، مکمل های ساخته شده با آن سطح کلسترول و چربی خون به نام تری گلیسیرید را کاهش می دهد. مصرف مکمل پودری (اما نه روغن) حتی ممکن است هنگام ورزش هوازی ، کلسترول "خوب" شما را افزایش دهد.

 

-روماتیسم مفصلی

این اختلال خود ایمنی می تواند مفاصل شما را متورم کرده و استخوان های شما را فرسوده کند. یک مطالعه کوچک نشان می دهد که مصرف روزانه روغن سیاه دانه ممکن است تورم و سفتی مفصل را کاهش دهد.

 

-باروری مردان

مطالعات انجام شده بر روی مردان نابارور و موش ها نشان داده است که روغن سیاه دانه می تواند تعداد اسپرم را افزایش داده و به اسپرم سریعتر کمک کند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن به احتمال زیاد به محافظت از اسپرم در برابر آسیب کمک می کند. اما آزمایشات بالینی بیشتری مورد نیاز است تا بدانیم آیا این روغن می تواند درمان خوبی برای ناباروری مردان باشد.

 

-کجا باید آن را پیدا کرد

اکثر مردم فکر می کنند روغن سیاه دانه طعم بسیار قوی و تلخی دارد. احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری آن را با شکر یا عسل مخلوط می کنند. می توانید آن را در فروشگاه های مواد غذایی سالم و به صورت آنلاین به صورت مایع و کپسول خریداری کنید.

 

-اثرات جانبی

سیاه دانه یکی از رایج ترین گیاهان دارویی در جهان است. بنابراین به طور کلی ایمن است. اما مقادیر زیاد روغن سیاه دانه باعث آسیب کبد و کلیه در موش صحرایی شده است. همچنین ممکن است زمان لخته شدن خون را کند کرده و احتمال خونریزی را افزایش دهد.

 

-مقدار مصرف

ما دقیقا نمی دانیم چقدر روغن سیاه دانه مصرف می شود. و مقدار مورد نیاز آن برای اهداف مختلف متفاوت است، اما دوزهای معمول مورد استفاده افراد بین 200 تا 2000 میلی گرم در روز است.

 

 

نجمه هوشمند/کارشناس ارشد تغذیه/ گروه درمان چاقی باراکا

 منبع

WebMD/ Medically Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS on December 20, 2020

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه