دلایل شگفت انگیز برای افزایش وزن

افزایش وزن چیست؟

اگر کالری دریافتی شما بیش از حد معمول شود یا فعالیت ورزشی تان را کاهش دهید، تعجب نخواهید کرد اگر وزنتان افزایش بیابد، اما اگر همه کارها را مثل همیشه انجام دهید و وزنتان همچنان بالا برود، چه؟

◄کمبود خواب

دو مسئله در مورد خواب و افزایش وزن وجود دارد. اولاً، اگر تا دیر وقت بیدار میمانید، احتمال اینکه در اواخر شب میان وعده میل کنید بیشتر است، که به معنای دریافت کالری بیشتر است. دلیل دیگر مربوط به اتفاقاتی است که در زمان کم خوابی در بدن رخ میدهد. تغییرات در سطح هورمون ،ناشی از کم خوابی، باعث افزایش گرسنگی و اشتها می شود و همچنین سبب میگردد بعد از غذا خوردن احساس سیری نکنید.

◄فشار و استرس

وقتی فشار و استرس در زندگی خیلی شدید می شود، بدن ما به حالت بقا می رود. کورتیزول، "هورمون استرس" ترشح می شود که باعث افزایش اشتها می شود و البته ممکن است در مواقع استرس نیز دچار ولع و ریزه خواری شویم و به سراغ غذاهای پرکالری برویم. این اتفاق بستر مناسبی برای افزایش وزن است.

◄داروهای ضد افسردگی

یکی از عوارض جانبی ناخوشایند برخی از داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است. اگر فکر می کنید که داروی ضد افسردگی شما باعث افزایش وزن می شود، در مورد ایجاد تغییرات در برنامه درمانی خود با پزشک خود صحبت کنید. اما هرگز داروهای خود را بدون مشورت با پزشکتان قطع یا تغییر ندهید. توجه داشته باشید که برخی از افراد پس از شروع درمان دارویی، صرفاً به این دلیل که احساس بهتری دارند، افزایش وزن را تجربه می کنند، که نتیجه بهبود اشتهای این افراد می باشد. همچنین افسردگی خود می تواند باعث تغییر در وزن شود.

◄استروئیدها

داروهای استروئیدی ضد التهاب مانند پردنیزولون به دلیل افزایش وزن بدنام هستند. احتباس مایعات و افزایش اشتها دلایل اصلی افزایش وزن ناشی از این داروها است. اگر بیش از یک هفته استروئید مصرف کرده اید، آنها را ناگهانی قطع نکنید زیرا می تواند منجر به مشکلات جدی شود. حتما با پزشک خود مشورت کنید.

◄قرص های ضدبارداری

برخلاف تصور رایج، قرص های ضد بارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) ثابت نشده اند که باعث افزایش وزن پایدار می شوند. تصور می‌شود که برخی از زنان که از قرص‌های ترکیبی استفاده می‌کنند ممکن است مقداری افزایش وزن مرتبط با احتباس مایعات را تجربه کنند، اما این معمولاً کوتاه‌مدت است زیرا پس از قطع مصرف دارو این احتباس از بین میرود. اگر هنوز در مورد افزایش وزن احتمالی نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

◄کم کاری تیروئید

اگر تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید نکند، احتمالاً احساس خستگی، ضعف و سردی می کنید و وزن تان افزایش میابد. بدون هورمون تیروئید کافی، متابولیسم بدن کند می شود و احتمال افزایش وزن افزایش می یابد. حتی عملکرد تیروئید در انتهای محدوده طبیعی ممکن است باعث افزایش وزن شود. درمان کم کاری تیروئید با ، دارو از این افزایش وزن جلوگیری میکند.

◄یائسگی را سرزنش نکنید

بیشتر زنان در حوالی زمان یائسگی وزن اضافه می کنند، اما احتمالاً تنها دلیل آن هورمون ها نیستند. افزایش سن متابولیسم شما را کند می کند، بنابراین کالری کمتری می سوزانید و تغییرات در سبک زندگی هم (مانند ورزش کمتر) مطمئنا نقش دارد. اما بخشی از افزایش سایز مربوط به یائسگی میباشد، زیرا پس از یائسگی چربی در اطراف کمر شما بیشتر از باسن و ران جمع می شود.

◄سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

PCOS یک مشکل هورمونی شایع در زنان در سنین باروری است. اکثر زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست های کوچک زیادی در تخمدان های خود دارند. این وضعیت منجر به عدم تعادل هورمونی می شود که بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد و می تواند منجر به موهای اضافی بدن و آکنه شود. زنان مبتلا به این بیماری نسبت به انسولین (هورمون کنترل کننده قند خون) مقاوم هستند، بنابراین ممکن است افزایش وزن داشته باشند. چربی در اطراف شکم جمع می شود و این زنان را در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی قرار می دهد.

◄ترک سیگار

ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید. وقتی سیگار را ترک می کنید، ممکن است مقداری وزن اضافه کنید، اما کمتر از آنچه فکر می کنید. به طور متوسط افرادی که سیگار را ترک می کنند کمتر از سه کیلو وزن اضافه می کنند. این افراد بعد از چند هفته احساس ولع و گرسنگی کمتری را خواهند داشت ، که به کاهش وزنشان کمک می کند.

♦نکته : خودتان را با افراد دیگری که همان دارو را مصرف می کنند مقایسه نکنید. همه افراد عوارض جانبی یکسانی را در یک دارو تجربه نمی کنند. حتی اگر یک دارو باعث کاهش وزن فرد دیگری شود، ممکن است این موضوع برای شما صادق نباشد

♦نکته : به یاد داشته باشید که اگر افزایش وزن فقط به دلیل احتباس آب باشد، هنگامی که مصرف دارو را تمام کردید یا وضعیت شما تحت کنترل بود، پف کردگی ناشی از احتباس مایعات کاهش مییابد. در این مدت به یک رژیم کم سدیم پایبند باشید.

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 Reviewed by Christine Mikstas, RD, LD on June 01, 2020

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-weight-gain-shockers

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه