تغذیه در MS

این سؤال که آیا عادتهای غذایی و شیوه زندگی در روند بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) تأثیر دارد ، هنوز مورد بحث است و در حال حاضر ، برای درمان MS اطلاعاتی در مورد رژیم و سبک زندگی موجود نمی باشد. در اینجا ما نشان می دهیم که عواملی همچون رژیم غذایی و شیوه زندگی ممکن است علائم MS را با تعدیل وضعیت التهابی بیماری ،هم در MS که در حال بازگشت و هم در MS که دارای پیشرفت اولیه است ، تشدید یا بهبود بخشد. این کار با کنترل هر دو مسیر متابولیک و التهابی در سلول انسان حاصل می شود.

چه چیزی التهاب را افزایش می دهد؟ رژیم هایپر کلروریک ، الگوی غذایی غربی است که با نمک زیاد ، چربی حیوانات ، گوشت قرمز ، نوشیدنی های شیرین شده با قند ، غذاهای سرخ شده ، فیبر کم و عدم ورزش بدنی مشخص می شود. تداوم این نوع رژیم غذایی ، متابولیسم سلولهای انسانی را به سمت مسیرهای بیوسنتزی از جمله مولکولهای پیش التهابی پیش می برد و همچنین منجر به میکروبیوتای روده dysbiotic ، تغییر سیستم ایمنی روده و التهاب سیستمیک درجه پایین می شود. در مقابل ، رژیم های غذایی کم کالری و برپایه سبزیجات ، میوه ، حبوبات ، ماهی ، پره بیوتیک و پروبیوتیک ها، بر روی گیرنده ها و آنزیم های هسته ای عمل می کنند، که متابولیسم اکسیداتیو و سنتز مولکول های پیش التهابی را تنظیم می کنند و یک همزیستی سالم را با میکروبیوتای روده بازیابی و حفظ می کنند .

چه عواملی باعث ایجاد التهاب در MS می شود؟ MS یک بیماری پیچیده است و اجزای ژنتیکی و سیستم ایمنی برای توضیح منشاء آن کافی نیست. در واقع ، MS ماهیت چند عاملی دارد و عوامل محیطی مختلف یا شرایط متابولیکی ممکن است در توسعه آن نقش داشته باشند. هیچ یک از عوامل محیطی فوق به تنهایی نمی تواند علت بیماری را توضیح دهند. با این حال ، عادتهای غذایی و سبک زندگی به جای عفونت یا سیگار کشیدن به عنوان عواملی که ممکن است بر روند بیماری  MSتأثیر بگذارد مطرح می شوند.

 توزیع جغرافیایی: MS در کشورهای غربی با بالاترین درآمد و دورترین فاصله با خط استوا شیوع بیشتری دارد. از ویژگی های این کشورها می توان به سبک زندگی بی تحرک ، رژیم غذایی کم کالری سرشار از چربی های اشباع با منشاء حیوانی (رژیم غربی) و قرار گرفتن کم در معرض آفتاب اشاره کرد.

کمبود ویتامین D: یکی دیگر از عوامل محیطی مرتبط با رژیم و توزیع جغرافیایی ، ویتامین D است که در عرض جغرافیایی کم ، به علت تابش خورشید کمتر، تولید ویتامین D نیز کاهش میابد. بیماران مبتلا به ام اس مقدار ویتامین D کمتری دارند، اما قابل ذکر است که این مسئله در مورد سایر بیماریهای التهابی مزمن نیز صادق است.

شاخص توده بدنی بالا: شاخص توده بدنی (BMI) بالا ،قبل از 20 سالگی با افزایش خطر ابتلا به MS همراه است.  توجه داشته باشید که BMI با وضعیت میکروبیوتای روده هم ارتباط دارد.

التهاب پس از مصرف: رژیم غذایی با چربی زیاد / قند زیاد و رژیم غذایی با کربوهیدرات تصفیه شده بالا با التهاب پس از مصرف ارتباط دارد که خطر ابتلا به MS را افزایش می دهد.

اجزای رژیم غذایی که مصرف آن باید کنترل شود تا از افزایش روند التهاب در MS و همچنین سایر بیماریهای التهابی مزمن جلوگیری شود ، به شرح زیر است:

  • اسیدهای چرب اشباع شده با منشأ حیوانی.
  • اسیدهای چرب اشباع نشده ترانس (اسیدهای چرب هیدروژنه).
  • گوشت قرمز؛
  • نوشیدنی های شیرین شده و به طور کلی رژیم هایپرکلروریک غنی از کربوهیدرات های تصفیه شده (کم فیبر)
  • افزایش نمک در رژیم غذایی؛
  • پروتئین های شیر گاو (پروتئین های MFGM).

 اکنون که مکانیسم های مولکولی را می شناسیم و می دانیم آنها و عوامل رژیم غذایی و ورزش بر وضعیت التهابی در MS تأثیر می گذارند ، می توان انتظار داشت که یک مداخله غذایی با مواد غذایی ضد التهابی و مکمل های غذایی بتواند عوارض جانبی احتمالی داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی و علائم مزمن و سندرم خستگی را کاهش دهد و در نتیجه از سلامتی بیمار حمایت کند.

 

مترجم : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ، گروه درمان چاقی باراکا

 

REFERENCE : Nutrition Facts in Multiple Sclerosis

Paolo Ricciocorresponding author1 and Rocco Rossano1

PMCID: PMC4342365

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه