تاثیر تغذیه بر کیست های تخمدان

وجود کیست تخمدان در بین بانوان متداول است و خوشبختانه این کیست‌ها خوش خیم و غیر سرطانی‌ میباشند. فقط در برخی از مواقع نادر ممکن است کیست های بوجود آمده خطرناک باشند. زمانی که در تعادل هورمون‌ها خللی وارد شود، باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل کیست تخمدان میشود. رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توانید به رفع این مشکل کمک کند.

◄رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

آنچه می خورید ممکن است بر رشد کیست تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از زنان به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا هستند. این وضعیت باعث بروز مشکلاتی مانند پریودهای نامنظم یا آمنوره در نتیجه کیست های متعدد درون تخمدان ها می شود. حدود 50 درصد از زنان مبتلا به PCOS ، دارای اضافه وزن یا چاق هستند. ارتباط قوی ای بین مقاومت به انسولین که کاهش وزن را سخت می کند و PCOS وجود دارد. در نتیجه، ممکن است بخواهید از غذاهایی که به مقاومت به انسولین کمک می کنند اجتناب کنید. این غذاها شامل کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای بسیار فرآوری شده، مانند:

نان سفید - سیب زمینی - هر چیزی که با آرد سفید تهیه شود - شیرینی ها، دسرها، کلوچه ها و سایر غذاهای شیرین میباشند.

♦ گزینه های سالم عبارتند از:

غذاهای پر فیبر، از جمله بروکلی، سبزیجات، مغزها خصوصا بادام، انواع توت ها و کدو حلوایی

پروتئین های بدون چربی، از جمله ماهی، توفو و مرغ و بوقلمون

غذاها و ادویه های ضد التهاب از جمله منابع امگا 3، زردچوبه، کلم پیچ، روغن زیتون و بادام

◄از مصرف نخود غافل نشوید.

نخود منبع خوبی از فیتواستروژن‌ها میباشد ، فیتواستروژن‌ها استروژن گیاهی هستند که به تعادل هورمون ها کمک میکنند. بهتر است فیتواستروژن‌ها را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود برای رفع کیست تخمدان لحاظ کنید. همچنین فیتواستروژن‌ها، باعث میشوند کبد گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی را تولید کند که باعث میشود میزان گردش استروژن و تستوسترون در خون بهتر کنترل شود.

شایان ذکر است که محصولات سویا هم منابع خوبی از فیتواستروژن هستند که منجر به ایجاد تعادل در ترشح هورمون‌ها در بانوان میگردد. به افراد مبتلا به کیست تخمدان توصیه می‌شود که در رژیم غذایی خود سویا را بگنجانند.

◄برای کمک به کاهش التهاب و تسکین درد، چای زنجبیل بنوشید.

چای زنجبیل یکی از گزینه های گیاهی برای تسکین طبیعی درد و گرفتگی است. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است. در یک مطالعه، مشخص شد زنجبیل رشد سلول های سرطانی تخمدان را متوقف میکند و محققان را به این نتیجه رساند که مصرف رژیم غذایی حاوی زنجبیل ممکن است سرطان تخمدان را کنترل یا از آن جلوگیری کند.

■ برای تهیه چای زنجبیل تازه در خانه:

یک تکه زنجبیل پوست گرفته به اندازه دو سکه را در 2 فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس از روی حرارت بردارید و طعم دهنده هایی مانند آبلیمو و عسل را به دلخواه به آن اضافه کنید.

 

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT — Written by Ashley Marcin — Updated on March 7, 2019

https://www.healthline.com/health/womens-health/ovarian-cyst-treatment-at-home

 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه