بولیمیا نروزا - مصرف مقدار زیادی غذا در یک جلسه

 

Bulimia nervosa ، که همچنین به آن bulimia نیز گفته می شود ، یک اختلال روانشناختی در خوردن است که با اپیزودهای خوردن زیاد (مصرف مقدار زیادی غذا در یک جلسه) مشخص می شود. این امر بدون احساس کنترل بر رفتارهای غذایی و به دنبال آن روشهای نامناسب جهت تلاش برای کاهش وزن مانند استفراغ ، روزه گرفتن ، تنقیه، استفاده بیش از حد از ملین ها و دیورتیک ها یا ورزش اجباری همراه است.

Bulimia در اواخر کودکی یا در بزرگسالی تمایل به توسعه دارد. این بیماری اغلب بر زنان بیش از مردان اثرگذار است. مبتلایان به بیماری بولیمیا اغلب رفتارهای مخفیانه انجام می دهند ،

انها  بعد از خوردن غذا احساس شرم و انزجارمی کنند ، اما پس از پاک سازی تسکین می یابند. وزن افراد مبتلا به بولیمیا معمولا  به نسبت سن و قدشان در محدوده طبیعی است . با این حال ، آنها ممکن است از افزایش وزن ترس داشته باشند ، میل به کاهش وزن داشته باشند و ممکن است از بدن خود شدیدا ناراحت باشند.

چه عواملی باعث بروز  Bulimia Nervosaمی شود؟

علت دقیق بیماری بولیمیا مشخص نیست ، اما تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از خصوصیات شخصیتی ، عواطف و الگوهای تفکر و همچنین عوامل بیولوژیکی و محیطی ممکن است دخیل باشد. محققان همچنین معتقدند که این اختلال خوردن ممکن است با نارضایتی از بدن فرد و نگرانی شدید از اندازه و شکل بدن آغاز شود. معمولاً افراد مبتلا به بولیمی اعتماد به نفس پایینی دارند و از اضافه وزن ترس دارند. این واقعیت که بولیمی تمایل به پیدایش مجدد در خانواده ها دارد همچنین نشان می دهد که این اختلال به ارث می رسد.

این بسیار معمول است که افراد  پرخوری و پاک سازی خود را مخفی کنند. و بر خلاف بی اشتهایی عصبی ، ممکن است کسی که مبتلا به بولیمیا است وزن زیادی از دست ندهد ، بنابراین می توان گفت بیان آنچه در جریان است سخت تر است

طبق اعلام موسسه ملی بهداشت ، اگر به مدت 3 ماه حداقل 2 بار در هفته موارد زیر را انجام دهید ، به این اختلال مبتلا هستید.

شما پرخوری می کنید. این بدان معناست که شما در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از غذا را فراتر از نقطه سیری میخورید،مخصوصا اسنک ها و غذاهای پر کالری .در حین پرخوری ، احساس می کنید که خوردن شما کنترل نشده است.

 

شما "پاکسازی" می کنید: شما بعد از یک پرخوری  برای جلوگیری از دردسر افزایش وزن سعی میکنید از تمام غذایی که تازه خورده اید رها شوید. ممکن است خودتان را وادار استفراغ کنید یا از ملین ها ، ادرارآورها ، داروها یا داروهای دیگر استفاده کنید. همچنین ممکن است به عنوان بخشی از این استراتژی مضر از روزه گرفتن یا ورزش بیش از حد استفاده کنید.

 

اگر بولیمی دارید ، افکار شما در مورد بدن شما تحریف شده است. به طور کلی افکار شما در مورد وزن و شکل بدن تعیین می کند که چگونه احساس می کنید.

https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/bulimia-nervosa/understanding-bulimia-symptoms#1

 

 

تهیه و تنظیم : نجمه هوشمند کارشناس ارشد تغذیع و رژیم درمانی گروه درمان چاقی باراکا

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه