بعد از پرخوری چه باید کرد؟!
 • آرام باشید

خودتان را تنبیه نکنید، تنها یک وعده غذایی بیش از حد، سلامت شما را خراب نمی کند. به علاوه ، احساس گناه بیش از حد در مورد عادات غذایی می تواند شما را مجبور به انکار خود کند. این می تواند باعث شود شما احساس محرومیت کنید و سپس باعث شود در یک چرخه ناسالم دوباره پرخوری کنید. در عوض ، تصمیم بگیرید که در آینده چگونه عمل خواهید کرد ، به ویژه در روزهای بعد.

 

 • قدم بزنید

یک قدم زدن آسان به هضم و تحریک سطح قند خون کمک می کند. یا به جای آن به دوچرخه سواری  بروید. اما زیاده روی نکنید یک تمرین واقعی می تواند خون را به جای شکم به پاهای شما بفرستد که باعث هضم غذا می شود.

 

 • آب بنوشید

اجباری به نوشیدن مقدار زیاد آب نیست، کافی است بعد از یک وعده غذایی بزرگ یک فنجان آب (حدود 8 اونس) میل کنید. این می تواند به بدن شما کمک کند نمک اضافی که احتمالاً از وعده غذایی خود دریافت کرده اید را رقیق کند. همچنین می تواند از یبوست جلوگیری کند. بقیه روز را به نوشیدن آب ادامه دهید تا هیدراته بمانید.

 

 • دراز نکشید

این بدان معناست که چرت نمی زنید (مگر اینکه بتوانید آن را ایستاده انجام دهید). اول ، این شانس را دارید که برخی از کالری هایی را که تازه مصرف کرده اید ، مثلاً هنگام شستن ظرف ها یا پیاده روی ، بسوزانید. همچنین ، وقتی با شکم پر دراز می کشید ، غذا می تواند به عقب برگردد. این می تواند هضم غذا را کند کرده و رفلاکس اسید (GERD) را بدتر کند.

 

 • نوشیدنی گاز دار مصرف نکنید

اگر برای خوردن غذا زیاده روی کرده اید ، نوشیدنی های گازدار ممکن است ایده خوبی نباشد. وقتی آنها را می نوشید ، گازهایی را بلعیده اید که می تواند سیستم گوارش شما را پرتر کند. این باعث می شود احساس نفخ بیشتری کنید. مقداری از آن را آروغ می زنید ، و بقیه از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می کند تا زمانی که آن را به عنوان گاز خارج کنید.

 

 • باقیمانده ی غذا را کنار بگذارید

اگر بعد از خوردن و سیر شدن هنوز غذای شما باقی مانده است ، ممکن است شما را به این فکر بیندازد که با وجود اینکه بیش از حد غذا خورده اید ، مقدار سالم غذا خورده اید. برخی تحقیقات نشان می دهد که این مسئله می تواند باعث شود شما بیشتر بخورید و کمتر ورزش کنید. اگر غذای باقیمانده را نگه دارید ، ممکن است به تقسیم آن به دو وعده کمک کند تا در دفعات بعدی زیاده روی نکنید. اما اگر می دانید که نمی توانید در برابر خوردن مقاومت کنید ، بهتر است بمب های کالری مانند شیرینیجات و غذاهای سنگین را در آشپزخانه نگه ندارید.

 

 • کار یا ورزش کنید

بعد از گذشت مدتی ، عرق کنید: بدوید ، وزنه بزنید ، بسکتبال بازی کنید. بهتر است حداقل 3 تا 4 ساعت بعد از یک وعده غذایی بزرگ منتظر بمانید.به این ترتیب بدن شما برخی از کالری های اضافی را می سوزاند. همچنین ممکن است به شروع سریع متابولیسم و ​​جلوگیری از یبوست کمک کند. به نظر می رسد ورزش منظم به کنترل خلق و خو و گرسنگی کمک می کند ، بنابراین در آینده کمتر احتمال پرخوری دارید.

 

 • برای وعده غذایی بعدی خود برنامه ریزی کنید

شما نمی توانید سومین تکه کیک شکلاتی را در جشن تولد برادر خود "نخورید". اما می توانید آماده شوید تا فردا و فراتر از آن زیاده روی نکنید. دستور العمل های کم کالری را انتخاب کنید و وعده های غذایی خود را برای ادامه ی هفته برنامه ریزی کنید. زمانی را برای تهیه هرچه بیشتر وعده های غذایی خود از قبل اختصاص دهید. برنامه های موجود در اپلیکیشن های تلفن همراه و رایانه می توانند به شما در برنامه ریزی همه چیز تا آخرین کالری کمک کنند.

 

 • آگاهانه غذا بخورید

سعی کنید به خوردن به عنوان نوعی مدیتیشن نگاه کنید. به طعم ، حس و رنگ غذای خود توجه کنید. در مورد غذا فکر کنید: غذا در کجا پرورش یافته یا پرورش داده شده است؟ آشپز چطور آن را درست کرده است؟ سعی کنید لقمه های کوچک بردارید و خوب بجوید. هر از گاهی توقف کنید و از خود بپرسید آیا هنوز احساس سیری کرده اید؟ این می تواند به شما کمک کند کمتر غذا بخورید و احساس رضایت بیشتری کنید.

 

 • آهسته غذا بخورید

حدود 20 دقیقه طول می کشد تا معده شما به مغز شما بگوید پر شده است. اگر در 10 دقیقه اول زیاد غذا خورده اید ، به مغز خود این فرصت را نداده اید که بفهمد. نیم ساعت بعد ، مطمئناً از خوردن غذای زیاد احساس ناراحتی می کنید. سرعت خود را کم کنید و ممکن است متوجه شوید که نه تنها کالری کمتری مصرف می کنید ، بلکه احساس رضایت بیشتری نیز می کنید.

 

 • انتخاب های درست انجام دهید

اگر غذاهایی مانند گوشت چرب ، نان سفید و سیب زمینی سرخ کرده را برای انتخاب های سالمتر کنار بگذارید ، می توانید غذای بیشتری با کالری کمتر بخورید. به سبزیجاتی مانند کلم بروکلی ، کدوی زرد ، مارچوبه و سبزی سالاد فکر کنید. غلات کامل بهتر از برنج سفید یا ماکارونی هستند زیرا پروتئین و فیبر بیشتری دارند. این به شما کمک می کند تا مدت بیشتری سیر و راضی باشید و کمتر غذا بخورید.

 

 • چه زمانی باید به دنبال کمک بود

اگر غالباً تا زمان انباشتگی یا حتی بیماری غذا می خورید ، ممکن است دچار اختلال پرخوری شوید. ممکن است آن را از دید دیگران پنهان کنید. ممکن است بعد از خوردن زیاد غذا احساس خجالت یا بیزاری کنید. ممکن است به نظر برسد که حتی اگر بخواهید نمی توانید خود را متوقف کنید. این مسئله با گذشت زمان ، می تواند آسیب جدی به بدن شما و همچنین سلامت روان شما وارد کند. درمان می تواند کمک کننده باشد ، بنابراین اگر نگران هستید با پزشک مشورت کنید.

 

نجمه هوشمند-کارشناس ارشد تغذیه-گروه درمان چاقی باراکا

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه