انتخاب میوه در دیابت

شاید شنیده باشید که اگر دیابت دارید نمی توانید میوه بخورید. میوه دارای کربوهیدرات و نوعی قند طبیعی به نام فروکتوز است که می تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد. اما هنوز هم می تواند بخشی از برنامه غذایی یک فرد مبتلا به دیابت باشد. میوه مملو از ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان میباشد.

خوردن میوه میتواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، سرطان و سکته مغزی را کاهش دهد و سلامت کلی شما را تقویت کند. این نکته مهمی است، زیرا دیابت با خطر بالاتر بیماری قلبی و سایر مشکلات سلامتی مرتبط است.

میوه ها سرشار از فیبر هستند. فیبر هضم غذا را کند می کند و به جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند. همچنین باعث احساس سیری می شود که می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.

شاخص گلیسمی (GI) میزان تأثیر یک ماده غذایی بر قند خون شما را نشان میدهد. این شاخص با عددی بین صفر تا 100 نشان داده می‌شود. هرچه مقدار شاخص گلایسمیک یک ماده غذایی بیشتر باشد، نشان می‌دهد که آن ماده غذایی با سرعت بیشتری قند خون را بالا می‌برد.

افزایش مصرف غذاهای دارای شاخص گلایسمی پایین می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. اما ممکن است این موضوع همیشه برای شما خوب نباشد. برای مثال ،یک آب نبات و سه قاشق برنج قهوه ای می توانند از نظر GI یکسان باشند. پس هنگام انتخاب اینکه چه چیزی بخورید ، حتماً اصول تغذیه سالم را در ذهن داشته باشید.

یک وعده زیاد از یک غذای کم GI معمولاً قند خون شما را ، به اندازه مقدار کمی از یک غذای با GI بالا افزایش می دهد. بنابراین متخصصان برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد این اثرات ، از بار گلیسمی (GL) استفاده می کنند. بار گلیسمی ترکیبی از هر دو کمیت و کیفیت کربوهیدرات های موجود در یک ماده غذایی و بهترین روش برای مقایسه گلوکز انواع و مقادیر مختلف غذاها می باشد. به عنوان مثال ، یک نارنگی دارای GI 52 اما بار گلیسمی 4.4 است که کم است. یک آب نبات با GI 55 ممکن است دارای GL 22.1 باشد ، که زیاد است.

راهکارهای مصرف میوه ها:

مراقب مصرف میوه های خشک باشید. دو قاشق غذاخوری کشمش به اندازه یک سیب کوچک کربوهیدرات دارد.

◄میوه های تازه یا یخ زده را در صورت امکان انتخاب کنید. میوه های فرآوری شده مانند سس سیب و میوه های کمپوت شده در شربت یا آب اغلب دارای کربوهیدرات بیشتری هستند و می توانند قند خون شما را بیشتر از میوه های تازه افزایش دهند.

◄وقتی میوه خشک یا فرآوری شده می خورید ، برچسب را بررسی کنید. بسیاری از آنها قند اضافه شده دارند.

مراقب مصرف آبمیوه ها باشید.آنها سرشار از کربوهیدرات هستند و فیبر ناچیزی دارند: یک فنجان آب سیب دارای 29 گرم کربوهیدرات است. تحقیقات نشان داده اند ،نوشیدن مقدار زیاد آب میوه با خطر بیشتر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط  است.

میوه خود را در طول روز تقسیم کنید. به جای دو عدد میوه در صبح ، یک عدد را در میان وعده صبح و دیگری را هنگام میان وعده عصر میل کنید.

■سالم ترین میوه ها برای افراد دیابتی : تمشک ها ، توت فرنگی ، گوجه فرنگیها ، پرتقال و نارنگی.

■میوه های دارای شاخص گلایسمی پایین : سیب ، پرتقال ، گلابی و نارنگی

■میوه های دارای شاخص گلایسمی بالا : آناناس ، هندوانه ، موز ، انگور

 

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

 

 

WebMD Medical Reference  Reviewed by Melinda Ratini, DO, MS on February 21, 2020

American Diabetes Association: “Fruits.”

Mayo Clinic: “Diabetes Diet: Should I Avoid Sweet Fruits?”

Joslin Diabetes Center: “Five Common Food Myths for People with Diabetes Debunks.”

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه