اسراری از جدول ارزش غذایی

 

جدول ارزش غذایی اولین بار در سال 1986 روی غذاهای بسته بندی شده دیده شدند. هدف اصلی این بود که مردم در مورد محتوای تغذیه ای آنچه میخورند آگاه شوند. همه این اطلاعات می تواند به مصرف کنندگان در انتخاب غذای سالم تر کمک کنند.

قسمت بالای برچسب تغذیه ای اندازه استاندارد و مقدار وعده بسته را توضیح داده میشود . توضیحات برچسب بر اساس معیارهای استاندارد مورد توافق USDA و FDA است. به عنوان مثال یک وعده غلات سه چهارم فنجان است. دانستن اینکه یک وعده از هر ماده غذایی چه مقدار است ضروری میباشد.

 حقایق اصلی چربی : چربی اشباع و چربی ترانس

حقایق چربی در برچسب های مواد غذایی حاوی چربی کل ، چربی اشباع شده و مقادیر چربی ترانس است. اگر می خواهید رژیم کم چربی را دنبال کنید ، کل چربی اهمیت دارد. برای جلوگیری از بیماری های قلبی ، موارد مهم ، چربی اشباع و چربی ترانس است. این چربی های ترانس هستند که سطح کلسترول و خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند.

درصد ارزش روزانه DV: چه معنایی دارد؟

درصد ارزش روزانه شامل مقدار چربی اشباع ، کلسترول ، سدیم و فیبر و قند میباشد. این مورد به شما می گوید که چند درصد از مواد مغذی توصیه شده روزانه در یک وعده از آن ماده غذایی وجود دارد.

پایین کادر جدول ارزش غذایی شامل مقادیر توصیه شده به گرم برای یک رژیم 2000 کالری در روز میباشد.

اگر ماده غذایی فقط 5٪ یا کمتر از درصد ارزش روزانه است ، آن محصول را در آن ماده کم مصرف در نظر بگیرید و اگر 20٪ یا بیشتر دارد ، آن محصول را در آن ماده غذایی غنی بدانید. برای مثال اگر محصولی با 20٪ یا بیشتر ارزش روزانه فیبر باشد آن محصول منبع عالی فیبر است .

فیبر: به دنبال حقایق در مورد این ماده مغذی باشید

متخصصان تغذیه می گویند باید بین 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنیم. اما بیشتر مردم  نیمی از این مقدار را دریافت می کنند. پیشنهاد میشود هنگام خرید نان ، غلات یا غلات صبحانه محصولاتی با حداقل 3 گرم فیبر در هر وعده یا بیشتر را انتخاب کنید. میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات و مغزها از محصولات پرفیبر شناخته میشوند.

سدیم: مراقب نمک زیاد باشید

جدول ارزش غذایی حقایق مربوط به سدیم یا نمک را مشخص می کند. مقدار زیاد سدیم می تواند خطر پرفشاری خون را افزایش دهد که یکی از دلایل اصلی بیماری های قلبی میباشد. مطالعات نشان می دهد که هر چه میزان دریافت نمک در افراد کمتر باشد ، خطر ابتلا به فشار خون بالا نیز کاهش می یابد. مصرف پتاسیم کافی به پایین آمدن فشار خون نیز کمک می کند. پس به دنبال غذاهای بسته بندی شده باشید که حاوی 5٪ یا کمتر ارزش روزانه سدیم باشد.

قندها: دیابتی ها مراقب باشید

بسیاری از غذاهای بسته بندی شده دارای انواع مختلفی از قندها هستند که می توانند کالری زیادی را به بدن شما اضافه کنند و ارزش غذایی زیادی نداشته باشند. به یاد داشته باشید: 4 تا 5 گرم شکر معادل یک قاشق چای خوری شکر است.

ویتامین ها و مواد معدنی: حقایق مفیدی برای پیگیری

حقایق این برچسب ویتامین های A و C ، کلسیم و آهن را ذکر می کند. اگر مقدار زیادی میوه ، سبزیجات ، غلات کامل و لبنیات کم چربی مصرف می کنید احتمالاً لازم نیست نگران کمبود این مواد مغذی  باشید. اگر می خواهید کلسیم بیشتری دریافت کنید ، بدنبال غذاهایی باشید که حداقل 20٪ ارزش روزانه کلسیم داشته باشند.

برای کمک به تعیین اولویت های غذایی خود از جدول غذایی استفاده کنید. تعیین کنید که کدام اطلاعات برای شما مهمتراست. هنگام خرید می توانید انواع برندها را با هم مقایسه كنید و بهترین انتخاب را برای نیازهای خود انجام دهید.

 

 

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه – گروه درمان چاقی باراکا

REFERENCE : WebMD Feature Reviewed by Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه