آیا چای باعث کاهش وزن میشود؟

مردم در سراسر جهان چای می نوشند. صدها نوع چای، از سفید تا سیاه و سبز تا اولانگ وجود دارد. همه آنها به طور طبیعی مقادیر زیادی فلاونوئید دارند، بنابراین میتوانند التهاب را کاهش داده و به محافظت در برابر بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت کمک کنند. اما آیا چای می تواند به کاهش وزن کمک کند؟
تحقیقات نشان می دهد که اگر چای را با یک رژیم غذایی معقول و ورزش جفت کنید ، ممکن است به شما در کاهش مقدار کمی وزن کمک کند. چای ها نوعی فلاونوئید به نام کاتچین دارند که میتواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و به بدن کمک کند تا سریعتر چربی ها را تجزیه کند. کافئین موجود در بسیاری از چای ها باعث افزایش سطح انرژی بدن می شود و باعث می گردد بدن کالری بیشتری بسوزاند. بعد از این که وزن کم کردید ، چای می تواند با جلوگیری از کاهش متابولیسم بدن به جلوگیری از افزایش مجدد وزن کمک کند. همه انواع چای از یک برگ - Camellia sinensis - تهیه می شوند. اما برگ ها به روش های مختلف فراوری می شوند و هر چای کمی متفاوت میگردد.
✔چای سیاه نوعی چای است که تخمیر میشود و اغلب محتوای کافئین بیشتری دارد. دارای طعمی قوی و غنی است. اینکه آیا به کاهش وزن کمک می کند مشخص نیست. اما تحقیقات انجام شده حاکی از آن است كه پلی فنول موجود در چای سیاه می تواند از جذب چربی در روده جلوگیری كند. هرچند مراقب آنچه در چای خود می ریزید باشید. نوشیدن چای سیاه به روش انگلیسی - همراه با شیر - ممکن است توانایی آن در مسدود کردن چربی را کاهش دهد.
✔چای سبز معمولاً تخمیر نمی شود. حاوی قوی ترین نوع کاتچین ، به نام EGCG ، است. مطالعات نشان داده است افرادی که از عصاره چای سبز غنی از EGCG استفاده کرده و یا چای سبز تقویت شده با کاتچین نوشیده اند ، مقدار متوسطی از وزن خود را از دست داده اند (حدود 3 پوند در طی 3 ماه). برای دریافت همان مقدار EGCG مورد استفاده در تحقیقات ، باید روزانه حدود شش تا هفت فنجان چای سبز معمولی بنوشید. عصاره های چای سبز می توانند خطرناک باشند. اگرچه عصاره های چای با دوز بالا که در برخی مکمل های کاهش وزن وجود دارد ، با آسیب جدی کبد مرتبط هستند.
✔چای اولانگ این چای با خشک کردن برگهای چای در زیر آفتاب گرم درست می شود. مانند چای سبز ، منبع غنی از کاتچین است. در یک مطالعه ، بیش از دو سوم افراد دارای اضافه وزن که به مدت شش هفته هر روز چای اولانگ می نوشیدند ، بیش از 2 پوند از وزن خود را دست داده و چربی های شکم خود را کاهش دادند.
✔چای سفید کمترین فرآوری را دارد و دارای طعم سبک و شیرینی است. چای سفید باعث تخریب سلولهای چربی شده و از ایجاد سلولهای چربی جدید جلوگیری می کند.
در آخر توجه داشته باشید کاهش واقعی وزن، نیاز به یک اصلاح رویکرد کامل در سبک زندگی دارد .
 
 

ترجمه: رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

Reference: Reviewed by Sabrina Felson, MD on July 26, 2020
https://www.webmd.com/diet/tea-and-weight-loss
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه