آیا غذاها می توانند انرژی شما را بگیرند؟

غذا سوخت است اما ...

آنچه می خورید به شما انرژی می دهد. اما خوردن بعضی از انواع غذاها بیشتر شبیه انفجار است ، در حالی که انواع دیگر باعث می شوند شما مدت بیشتری به فعالیت ادامه دهید.

 

کربوهیدرات های "ساده"

به ماکارونی ، نان سفید ، کراکر ، آب نبات ، کلوچه و شیرینی فکر کنید. غذاهایی که با مقدار زیادی شکر یا آرد سفید تصفیه شده تهیه می شوند و فیبر زیادی برای تجزیه در بدن ندارند. این غذاها اجازه می دهند قند واقعاً سریع وارد جریان خون شما شود. ممکن است سریع انفجار انرژی داشته باشید. اما چون  بعد از خوردن آنها، قند خون شما سریع پایین می آید ، ممکن است احساس کندی و افت انرژی کنید.

 

غلات کامل

اینها شامل برنج قهوه ای ، جو ، فارو ، بلغور جو دوسر (نه از نوع فوری) و گندم کامل است. شما فیبر بیشتری در آنها خواهید داشت ، که باعث می شود انرژی شما برای طولانی مدت حفظ شود. بعلاوه ، این غذاها دارای مواد مغذی بسیاری هستند که برای شما مفید هستند.

 

نوشیدنی های شیرین

اینها شامل نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا ، نوشابه های گازدار معمولی و آب میوه است. ممکن است بعد از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی شیرین ، احساس انرژی بیشتری در خود داشته باشید ، اما نه برای مدت طولانی - درست مثل غذاهای شیرین. برخی از این نوشیدنی ها نیز کافئین دارند.که اگر شب مقدار زیادی از آن را بنوشید ، نمی توانید خوب بخوابید و این بدان معناست که فردا بیشتر خسته خواهید شد.

 

شراب ، آبجو ، و مشروبات الکلی

الکل می تواند شما را خواب آلود کند. اگر آن را شب بخورید ، به راحتی می توانید به خواب بروید. اما احتمالاً بعد از چند ساعت بی خواب خواهید شد. وقتی خواب شما متلاشی است ، روز بعد احساس خستگی میکنید. الکل همچنین می تواند عضلات گلو شما را شل کند و همین امر باعث بدتر شدن آپنه خواب(توقف تنفس در خواب)می شود.

 

آب

آب از نظر فنی ، به شما انرژی نمی دهد زیرا آب هیچ کالری ندارد. اما اگر مقدار کافی از آن را ننوشید ، ممکن است احساس خستگی کنید. این نوشیدنی را در وعده های غذایی و در طول روز مصرف کنید. اگر به شما کمک می کند مقدار کافی از آن را بنوشید، مقداری لیمو ، لیموترش یا میوه دیگری اضافه کنید.

 

لبنیات

برای اکثر مردم خوب است،شیر و غذاهای حاوی آن سطح انرژی شما را خراب نمی کنند. اگر تحمل لاکتوز ندارید ، به سادگی شیر بدون لاکتوز یا گزینه های غیر لبنی مانند نوشیدنی های بادام ، سویا ، برنج ، جو دوسر یا نارگیل را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که مواردی را انتخاب کنید که با کلسیم و ویتامین D غنی شده اند ، بدن شما به دلایل زیادی به آن ویتامین ها نیاز دارد.

 

گلوتن چطور؟

اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید ، نمی توانید پروتئین موجود در گندم ، چاودار ، جو و برخی از انواع جو دوسر را هضم کنید.گلوتن می تواند انواع ناراحتی های گوارشی را برای شما ایجاد کند و شما را خسته کند. اما هیچ چیز ناسالم در مورد گلوتن وجود ندارد. بنابراین اگر بعد از خوردن آن احساس خوبی دارید ، نیازی به اجتناب از آن نیست. اگر به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن مبتلا هستید ، غذاهای فاقد گلوتن و غلات مانند کینوا ، برنج و آردهای مغزی را بخورید.

 

کافئین

وقتی روز خود را با یک فنجان قهوه یا چای شروع می کنید ، ممکن است احساس افزایش انرژی کنید. به این دلیل که کافئین مواد شیمیایی دارد که هوشیاری شما را بیشتر می کند. اما اگر بیش از چند فنجان بنوشید یا آن را نزدیک به خواب بخورید ، ممکن است در خوابیدن مشکل داشته باشید. و این می تواند احساس خستگی را در روز بعد ایجاد کند - تا زمانی که دوباره کافئین خود را مصرف کنید! اگر در خواب مشکل دارید ، حداقل 6 ساعت قبل از خواب به سراغ گزینه های بدون کافئین بروید.

 

غذاهای سرخ شده

در صورت داشتن رژیم غذایی پرچرب ممکن است در طول روز یا بعد از غذا خواب آلود باشید. که شامل وعده های غذایی پخته شده در مقدار زیادی روغن یا گوشت خوک است. غذاهای سرخ شده فقط باعث تخلیه انرژی نیستند. اگر زیاد غذا بخورید برای قلب شما نیز مضر هستند. کارشناسان توصیه می کنند از مصرف این نوع غذا خودداری کنید. اما اگر زیاده روی کردید ، آن را به وعده های کوچک بیش از چند بار در ماه محدود کنید. برای جلوگیری از خستگی ناشی از غذای سرخ شده ، به جای آن یک گزینه پخته یا کبابی انتخاب کنید

 

خواب بعد از غذا

بعد از خوردن زیاد غذا خوابیدن معمول است. این اتفاق اغلب بعد از یک وعده غذایی بزرگ رخ می دهد. اگر مقدار زیادی کالری و کربوهیدرات با پروتئین خود می خورید ، باعث خواب آلودگی خود می شوید. برای جلوگیری از آن ، سعی کنید کمتر غذا بخورید. و بشقاب خود را با سبزیجات بیشتری پر کنید.

 

شاخص گلایسمیک

با غذاهای خود اغلب  برنج سفید میل می کنید؟ غذاهایی که از نظر شاخص گلیسمی (GI) بالا هستند قند خون شما را به سرعت بالا می برند ، اما این انرژی دوام نخواهد داشت. به سادگی یک غذای کم GI اضافه کنید. اینها شامل لوبیا و عدس ، ماهی ، مرغ ، گوشت ، توفو و سبزیجات غیر نشاسته ای مانند کلم بروکلی یا سبزیجات است.

 

شکلات

تمام شکلات ها کافئین دارند.شما همچنین سروتونین دریافت خواهید کرد ، ماده شیمیایی که ممکن است شما را آرام کند - اما به اندازه ای نیست که احساس خستگی کنید. کمی شکلات خوب است. برای مزایای سلامتی ، شکلات تلخ را جایگزین شکلات شیری کنید زیرا درصد بالاتری از کاکائوی سالم برای قلب را دریافت می کنید.

 

نجمه هوشمند - کارشناس تغذیه گروه درمانی چاقی باراکا

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه