سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و فودمپ ها(FODMAPs)

 FODMAP  مخفف الیگوساکاریدهای قابل تخمیر ، دی ساکاریدها ، مونوساکاریدها و پلیولها است FODMAPها کربوهیدرات های زنجیره ای کوتاه هستند که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند ، که تمایل به تخمیر دارند و به میزان زیادی مایعات و گاز را در روده کوچک و بزرگ افزایش می دهند. مصرف بیش از حد FODMAPs می تواند منجر به ایجاد نفخ  و درد شکم شود . با توجه به اینکه اینها نشانگر IBS هستند، منطقی است که حذف غذاهای پر FODMAP به پیشگیری و یا کاهش این علائم کمک می کند. رعایت این رژیم غذایی می تواند چالش برانگیز باشد ، زیرا بسیاری از غذاهای معمول از نظر FODMAP غنی هستند.

فودمپ ها FODMAPs کربوهیدرات کوچک موجود در برخی مواد غذایی خاص، از جمله گندم و لوبیا می باشند مطالعات نشان می دهد ارتباط قوی بین فودمپ ها و علائم گوارشی مانند گاز، نفخ، درد معده، اسهال و یبوست وجود دارد.

فروکتان (موجود در گندم ، پیاز ، سیر ، جو ، کلم و کلم بروکلی) ، فروکتوز (موجود در میوه ، عسل و شربت ذرت)، گالاکتوالیگوساکارید (موجود در حبوبات و لوبیا) ، لاکتوز (موجود در شیر و سایر لبنیات) ، پلیولها (موجود در میوه های ریشه ای ، سیب زمینی شیرین ، سیب و کرفس) منابع غذایی با میزان بالای FODMAP می باشند.

رژیم های غذایی با FODMAP پایین می تواند منافع قابل توجهی برای افراد مبتلا به اختلالات گوارشی شایع فراهم کند.

شما می توانید با انتخاب سبزیجات و میوه هایی مانند آووکادو ، موز ، کلم و گوجه فرنگی ، تلاش خود را برای کاهش وزن آغاز کنید. ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان ، می توانید فراتر از گزینه های کم FODMAP بدون ایجاد علائم قرار بگیرید.

هر کاری انجام دهید ، به خاطر داشته باشید که تحمل سبزیجات و میوه های خام برای دستگاه گوارش شما ممکن است سخت باشد. پروتئین را انتخاب کنید. آیا دائماً با ولع غذایی می جنگید؟ پروتئین را به کربوهیدرات ها ترجیح دهید!  پروتئین باعث افزایش قند خون نمی شود، این بدان معنی است که باعث افزایش انسولین نمی شود تا شما ، هنوز زمانی از آخرین وعده غذایی تان نگذشته احساس گرسنگی کنید علاوه بر این پروتئین به راحتی هضم می شود و بنابراین به احتمال زیاد علائم ابتلا به سندرم IBS  را تحریک نمی کند.

برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض غذاهایی که برای روده شما مناسب نیست ، محصولات حیوانی عاری از آنتی بیوتیک را در هر زمان ممکن انتخاب کنید. غذاهای سرخ شده و چرب به احتمال زیاد علائم IBS را تشدید می کنند. سالم ترین روغن برای شما روغن زیتون می باشد.

مغزهایی مانند گردو و دانه چیا ، آجیل برزیلی ، گردوی آمریکایی ، پنیر و میوه هایی مانند موز ، زغال اخته ، طالبی ، پرتقال ، آناناس ، تمشک و توت فرنگی از دسته میان وعده های کم FODMAP هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

کاهش مصرف قند و کربوهیدراتهای تصفیه شده - کربوهیدراتهای ساده – به علت بالا بودن میزان FODMAP به کاهش علائم IBS  بسیار کمک میکند. شایع ترین شکل کربوهیدراتهای تصفیه شده آرد گندم است که آردی است که لایه بیرونی سبوس آن برداشته شده است. آرد سفید و شریک زندگی آن در جنایات - قند- را می توان در نانها ، پاستاها ، کیکها ، کلوچه ها ، دوناتها و غذاهای فرآوری شده یافت.

مترجم: رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی – گروه درمان چاقی باراکا

REFERENCE: By Barbara Bolen, PhD  Medically reviewed by Priyanka Chugh, MD

https://www.verywellhealth.com/ibs-nutrition-4013556

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه