غذا خوردن شهودی

اگر می خواهید روی مراقبت از خود و یک رابطه سالم با غذا تمرکز کنید، غذا خوردن شهودی را امتحان کنید. اگر رژیم‌های متداول بی‌شماری را امتحان کرده‌اید و آماده‌اید که چرخه رژیم غذایی را برای همیشه کنار بگذارید، خوردن شهودی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. رژیم های غذایی محدود کننده طولانی مدت ممکن است منجر به انواع اثرات نامطلوب ، از جمله کاهش توده استخوانی، افزایش مجدد وزن، اختلال در غذا خوردن، کاهش توده عضلانی و کاهش کیفیت زندگی شود.

غذا خوردن شهودی یک برنامه ضد رژیم غذایی است که برای اصلاح ذهنیت رژیم غذایی شما و ایجاد رابطه مثبت با بدن و غذاهایی که می خورید طراحی شده است. این برنامه توسط متخصصان تغذیه ای طراحی شده است که معتقدند رژیم غذایی طولانی مدت باعث آسیب جسمی و روانی می شود.

غذا خوردن شهودی شامل 10 اصل اساسی است که بر مفاهیمی مانند صلح با غذا، احترام به سلامتی و کنار آمدن با احساسات خود بدون استفاده از غذا بنا شده است.

هیچ غذایی ممنوع نیست و هیچ قانونی اندازه وعده یا زمان غذا را تنظیم نمی کند. در عوض، هدف این است که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه به علائم طبیعی گرسنگی و سیری بدن خود گوش دهید تا دیگر برای تغذیه خود به رژیم غذایی خاصی وابسته نباشید.

یک مطالعه اخیر، خوردن شهودی را با بهبود سلامت روانی و کاهش خطر اختلال خوردن مرتبط دانسته است.

تحقیقات اضافی نشان می‌دهد که افرادی که این برنامه را دنبال می‌کنند احتمالاً وزن سالم خود را حفظ می‌کنند، اگرچه شایان ذکر است که کاهش وزن هدف این برنامه نیست بلکه هدف اصلاح سبک زندگی ست.

این برنامه بهترین مدل غذایی است که بتوانید آن را درازمدت رعایت کنید - این برنامه شبیه بهترین رژیم غذایی برای دوست، خواهر یا همسایه شما نمی باشد زیرا شخصی سازی شده و تمام خصوصیات غذایی ، فیزیولوژیکی و روانی زندگی شما در آن لحاظ شده است.

رژیم غذایی شما باید شامل غذاهایی باشد که از آنها لذت می برید، به شما کمک می کند بهترین احساس را داشته باشید و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را هم تامین کند. هنگام انتخاب بین مواد غذایی موجود ، نیازهای شخصی خود را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که نیازی به ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود ندارید. گام‌های کوچک و افزایشی ممکن است همچنان مزایای سلامتی قابل‌توجهی داشته باشند، حتی اگر الگوی غذایی انتخابی خود را کاملاً رعایت نکنید.

قبل از ایجاد هرگونه تغییر عمده در رژیم غذایی خود یا افزودن هر گونه مکملی به برنامه روزانه خود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود(کارشناس تغذیه) مشورت کنید تا مطمئن شوید که با نیازهای شما مطابقت دارد.

انتخاب مناسب برای شما مستلزم توجه دقیق به اهداف شخصی و نیازهای تغذیه ای شماست. انتخاب درست رژیمی است که بتوانید آن را در درازمدت حفظ کنید و بهترین احساس را در شما حفظ کند.

 

ترجمه : رویا آحادی وند کارشناس ارشد تغذیه گروه درمان چاقی باراکا

Written by Ansley Hill, RD, LD on November 10, 2020 — Medically reviewed by Katherine Marengo LDN, R.D., Nutrition

https://www.healthline.com/nutrition

 

 

مقالات مرتبط 

آشنایی با گروه باراکا

فایل های صوتی لاغری دکتر نیکپور 

 کارگاه های سبک زندگی و توسعه فردی 

بهترین راه ها برای غلبه بر چربی شکم

کربوهیدرات های سالم کدامند؟

چای سیاه، مضر یا مفید؟

سوپرغذاهای کاهش وزن واقعیت یا خیال؟

برای این مطلب دیدگاهی ارسال نشده است، شما می توانید اولین نفر باشید...

ارسال دیدگاه